Şehirler arası yük ile yolcu taşımakta olan ticari araçlar için zorunlu ve özel araçlarda ise sorunsuz seyahat yapmak adına kış lastiği uygulaması yarından itibaren zorunlu oluyor. Ulaştırma ve altyapı Bakanlığı'ndan gelen verilere baktığımızda, Karayolları Trafik Kanunu kapsamında yolcu veya eşya taşıyanların kış lastiği takmaları belirli dönemlerde zorunlu oluyor.


1 NİSAN 2022'YE KADAR ZORUNLU


Araçların kış lastiğini takmaları yarın başlıyor. Kış lastiği zorunlu uygulaması 1 Nisan 2022 yılına kadar zorunlu olacak. Elbette bu kurallara uymayanlara cezalar uygulanacak. 

lastik
KIŞ LASTİĞİ OLMAYANA 846 LİRA CEZA


Kış lastiği kurallarına uymayanlar için yetkililer tarafından 846 lira ceza uygulanacak. Kış lastiği takmama cezası ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeniden değerlendirilip Ocak ayında tekrardan güncellenecek ve artış kaydedilecek.


7 DERECENİN ALTINDAKİ HAVALARDA ZORUNLU 


Hava sıcaklığı 7 dereceden daha düşük ise kış lastiği takmak zorunlu hale geliyor. Kış lastikleri 7 ila eksi 40 derece arasındaki hava şartlarında sertleşmeyi önleyecek yumuşak bileşime sahip. Böylelikle yollarda daha çok tutunmayı sağlıyor.