Yaşlı nüfusun aşılanmasını arttırmak isteyen Yunan Hükümeti, ceza işlemlerine başladı. Muhalefet ise tepki gösterdi. Almaya'da aynı cezayı uygulamak için toplantı yapıyor. Böyle giderse birçok hükümet bu durumu uygulayacak...


Yunanistan, koronavirüsün yeni varyantı olan Omicron'un da ortaya çıkmasından sonra aşılama oranlarını arttırmak için ciddi işlemlere başvuruyor. Salgınla mücadele kapsamında yeni önlemlerden bahseden Başbakan Kiryakos Miçotakis, yoğun bakım ünitelerinde aşısız çok kişinin olduğunu söyledi.

AŞI YAPTIRMAYAN 60 YAŞ ÜSTÜNE 100 EURO CEZA


Atina yönetimi gidişatı tersine çevirmek isterken, Miçotakis aşı olmayan 60 yaş üstü vatandaşlara seslenerek, 16 Ocak'a kadar randevuların alınmasını istedi.


Karar Sonrası Artış Kaydedildi!

Bu arada Yunan basını, Başbakan Kiryakos Miçotakis'in, 60 yaş üstü aşısız kişilere aylık 100 euro para cezası kesilmesine ilişkin kararın ardından ilk doz aşı için başvuruda bulunanların sayısında görülen artışa dikkati çekti.

AŞI RANDEVULARINDA ARTIŞ


Söz konusu karar öncesinde günlük ortalama 2 bin 600 kişinin randevu aldığı ancak bu sayının, son 24 saatte 17 bin 500'e yükseldiği kaydedildi.

Yunanistan'da 60 yaş üstünde koronavirüs aşılanma oranı yüzde 83'e ulaşıyor.