Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustaf Varank, kısa süre önce Türkiye'nin Otomobili Girişim gurubu olan TOGG fabrikasını ziyaret ettiğini duyurdu. Gemlik'te yer alan üretim tesisi tamamlandığında Avrupa dahil birçok ülkede çevreye en saygılı fabrika olarak anılacağını ifade etti. Ayrıca yerli otomobilin 2022 yılı sonuna kadar üretim bandını tamamlayacağını belirtti.


TOGG, için gemlik tesisi çalışmaları devam ediyor. "Bizi takip etmeye devam edin" notu ile bir video sunan şirket; boya tesisi ve gövde tesisi gibi montaj servisine kadar çoğu alandaki son durumu gösterdi.


TOGG Gemlik fabrikasının bitmesine az bir süre kaldı!


Gemlik Tesisinin inşaatına yönelik son durumdan bahseden TOGG, az bir süre kaldığını belirterek şu ifadelerde bulundu:


TOGG Gemlik tesisinin inşaatı için sona yaklaşmak üzereyiz. Boya, gövde ve montaj tesisleri gibi araç test pisti inşaası bitmek üzere. Alt yapı çalışmaları ise tam gaz devam ediyor.


TOGG fabrikasında boya tesisi için 11 bin ton çelik montajı yapılmış durumda. 20 bin metre kare çatı panel montajının da tamamlandığı iletildi. Ayrıca 10 bin metre kare kör kalıp montajı da yapılmış. 


Gövde Tesisine yönelik açıklamalarda bulunan TOGG, 4 bin 900 ton çelik montajının bittiğini belirtti. Ek olarak 13 bin metre kare çatı panel montajıda yapıldı. 7 bin 300 metre kör kalıp montajının da bittiği aktarıldı.


En dikkat çeken kısım ise Montaj Tesisi olduğundan 1 dakikalık videoya göre; 7 bin 800 ton çelik montajı yapıldığı ifade edildi. 13 bin 50 metre kare ise demir bağlanmış. Ayrıca 38 bin metre kare çatı panel montajı da bitti. 


Yapılanlar kısaca şu şekilde;

  • 2 bin metre yağmur suyu hattı yapıldı
  • 3 bin 500 metre atık su hattı yapıldı
  • 830 metre menfez imalatı tamamlandı
  • 2 bin 500 metre çevre duvarı imalatı tamamlandı
  • 185 bin metre küp kazı yapıldı
  • 136 bin metre küp dolgu yapıldı
  • Araç test pisti imalatına başlandı