Her şeye yüksek oran da zam yapıldığı şu günlerde, milyonlarca emekli vatandaş emekli maaşına ne kadar zam yapılacağını merakla bekliyor. Geçtiğimiz yıl toplamda iki kez yapılan zammın yanı sıra iki kez de ikramiye alan emekli vatandaşların ocak ayında maaşlarına yapılacak zamla ilgili iki farklı tahmin var. Yapılacak olan zam üç aylık TÜFE göz önüne alındığında, yüzde 4,23’lük bir zamma tekabül ediyor. TÜFE yerine enflasyon oranlarının göz önüne alınması durumunda ise yüzde 8,46’lık bir zam yapılması düşünülüyor. Ocak ayında maaşlara yapılacak zam ise ortalama 634 Türk lirası olarak tahmin edilmekte. 


En düşük emekli maaşı Tüfe verileri göz önüne alındığında 1500 liradan 1563,45 liraya yükselirken, en yüksek emekli maaşı 7 bin liradan 7 bin 296 liraya çıkmış olacak. Enflasyon oranları göze alınarak yapılan maaş zammında ise; en düşük maaş 1500 Türk lirasından1626,90’a en yüksek emekli maaşı ise 7 bin Türk lirasından 7 bin 592,20’ye yükselecektir. 


Emekli Zamları Neye Göre Belirlenir?


Ülkemizde üç çeşit emekli türü bulunmaktadır. 4A(SSK) 4B(BAĞKUR) ve 4C(EMEKLİ SANDIĞI) gibi sigorta sistemlerine bağlı olarak çalışan, prim, sigorta günü ve yaş gibi kesinlikle sağlanması gereken kriterleri sağlayan kişiler emekli maaşı almaya hak kazanırlar. Emekli maaşı almaya hak kazanan vatandaşlara yılda iki kere maaş zammı verilmektedir. Ülkemizde emekli maaşı zamları, belirlenen enflasyon oranlarına göre yapılır. Her yılın ocak ve temmuz aylarında yapılan zamlar, kendilerinden bir önceki ayda belirlenen enflasyon oranları baz alınarak yapılmaktadır.


Tüm alanlarda yapılan yüksek zamlar sonrasında, emekli maaşlarına yapılacak olan zamla birçok emekli vatandaş rahat bir nefes alabilecektir. Yükselene enflasyon ile birlikte ürünlerde yaşanan fiyat artışı, emeklilerin büyük sıkıntılar yaşamalarına neden olmaktadır. 


Emekli İkramiyeleri Bu Sene De Devam Edecek Mi?


Bu sene de her iki bayram öncesi verilen emekli ikramiyelerinin önümüzdeki sene verilip verilmeyeceği büyük merak konusu oldu. Bayram öncesi emekli vatandaşlara büyük rahatlık sağlayan ikramiyelerin, önümüzdeki sene de muhtemelen verileceği düşünmekte. Henüz kesin bir bilgi olmamasına rağmen, büyük ihtimalle 2022 yılında da emekli vatandaşlara iki adet ikramiye verilecektir. 
Ocak ve temmuz aylarında yapılan emekli maaşı zammı sonrasında, verilmesi planlana ikramiyeler ile emekli vatandaşların bütçeleri az da olsa rahat edecek ve eksikleri giderilecektir.