Japon merkezli Toyota, en fazla sevilen modellerinin başında yer alan Corolla Cross'un Avrupa modelini tanıttı. 


Toyota, tüm dünyanın en büyük otomobil üreticilerinin arasında yer alıyor. Açıkça sağlamlık ve güvenlik seçenekleriyle kullanıcıların beğenisini kazanmış durumda. Hibrit teknolojisine de adım atan firma tüketimi en az seviyeye indirebilir.
Şirketin daha önceki yıllarda en fazla beğenilen modeli Corolla'nın SUV versiyonu Corolla Cross olmuştu. Araç açıkça Amerika pazarında aşırı ilgi görmüştü. Amerika pazarından sonra otomobil, Avrupa pazarına da girdi.
Toyota Corolla Cross tasarımı ve özellikleri


Toyota tarafından yapılan lansmanla birlikte Toyota Corolla Cross Avrupa versiyonu tanıtıldı. Tanıtılan model, diğer ülkelerde satışa sunulan modellere göre değişiklikler barındırıyor. Dış tasarıma bakarsak aracın tasarımında çok büyük değişiklikler bulunmuyor. Şirket, arka stoplar ve ön far grubunda az değişiklikler yapmış. Bunun dışında bir farklılık yok.


İç mekanda ise durum öyle değil. İç mekanda Avrupa’ya özel değişiklikler yapılmış. Normalde diğer pazarlarda kullanıcılara 7 inç boyutunda bir dijital gösterge paneli sunulurken Avrupa versiyonunda 12.3 inç boyutunda daha gelişmiş bir dijital gösterge paneli bulunuyor. Bunun yanında multimedya ekranında da değişiklikler bulunuyor.

Diğer pazarlardaki modellerde Toyota modellerinden alışık olduğumuz 8 inç boyutundaki multimedya ekranı bulunuyor. Bu modelde ise yeni 10.5 inç boyutunda bir multimedya ekranı bulunuyor. Ayrıca multimedya ekranın yazılımı değiştirilmiş ve daha hızlı bir çiple donatılmış. Bu sayede yolcularına çok daha iyi bir eğlence deneyimi sunmayı amaçlıyor.


Teknolojiyle kullanıcılarını doyurmak isteyen model, Toyota Smart Connect adı verilen bir paket de sunuyor. Bu paket sayesinde aracınızı “MyT” adı verilen uygulamaya bağlayarak aracınıza dair bilgiler alabiliyorsunuz. Hepsinin yanında Toyota modellerinden alışık olduğumuz güvenlik paketleri de araçta bulunuyor.

Fiyat Hakkında Detaylar


Motor tarafında bizleri hibrit seçenekler karşılıyor. Toyota tarafından yapılan açıklamaya göre aracın bataryası değiştirilmiş. Yeni bataryanın daha güçlü ve %40 daha hafif olduğu açıklandı. Bu sayede araç diğer modellere göre daha iyi bir deneyim sunacak. İki adet hibrit seçeneği bulunuyor.

3-6
Bunlardan ilk 2.0 litrelik hibrit seçeneği. Bu seçenek 197 bg güç üretiyor ve 0-100 km/h hızlanması 8.1 saniyede tamamlıyor. Aracın önden çekişli versiyonun yanında dört tekerlekten çekişli versiyonu da bulunuyor. Bu versiyonu aldığınızda aracın arka aksına bir elektrikli motor daha ekleniyor ve 43 beygir güç artışı sağlıyor.

Aracın ne zaman Avrupa pazarında satışa çıkacağı belli değil. Aracın fiyatı ile ilgili de bir açıklama yapılmadı fakat fiyatın Toyota RAV4 ile Toyota CH-R’ın fiyatlarının arasında olması bekleniyor. Peki, sizin düşünceleriniz neler? Sizce ülkemize gelse Toyota Corolla Cross çok satar mı? Yorumlarınızı ve görüşlerinizi aşağıda belirtmeyi unutmayın.