Yapay zekanın gelişmeye devam etmesi halinde pek çok mesleğin ortadan kaybolacağına dair teoriler ortaya atılmaktadır. Hatta bazı bireyler yapay zekaların ileride birleşerek dünyayı ele geçireceğini dahi düşünenler yadsınamayacak kadar çok sayıdadır.

Öğretmenlik

Yapay zeka ne kadar ilerlemiş olursa olsun birbirinden farklı eğitim teknikleri ve özellikle küçük yaştaki (anaokulu, ilköğretim düzeyi vb.) öğrencilerin direkt olarak henüz soyut kavramları gelişmediği için öğretmen ihtiyacı her zaman için devam edecektir.

Yazılım Mühendisliği

Yazılım mühendisliği alanı yapay zekanın gelişimine en çok katkıda bulunan bireyleri temsil etmektedir. Bu nedenle yapay zekanın her daim gelişimine katkıda bulunmak ve bilgi birikimini daima beslemek adına yazılım mühendisliği asla son bulmayacak olan meslekler arasındadır.

Hukuk

Yapay zeka sabit belli başlı cümleleri algılayan ve bunlara sabit yanıtlar üreten bir yapıya sahiptir. Komplike olan hukuk davalarında olaylar herkesçe özgün bir şekilde geliştiği için bunları dinleyip çözüm oluşturması pek de mümkün değildir. Tamamen hukuk meslek dalları yapay zekanın gelişimi ile ortadan kaldırılamaz.

Tıp

Özellikle cerrahi alanda yapılan yapay zeka gelişimleri ile tıpta artık enfeksiyon ihtimalleri %0’a kadar düşürebilmek mümkün. Ancak bu doktorların tamamen yapay zeka nedeni ile işsiz kalacakları anlamına gelmiyor. Belirtilere göre yapay zekanın yorum yaparak kişinin hastalığını teşhis edebileceğini düşünebilirsiniz. Ancak yapılması gereken tetkikleri ve bunlardan sonra oluşan sonuçların her birini yapay zekanın inceleyerek tecrübelerine dayalı teşhis koyması henüz mümkün değil.

Hemşirelik

Yapay zekanın ortadan kaldıramayacağı mesleklerden biri de hemşirelik. Direkt olarak hasta kişilerin tedavilerini ve ihtiyaçlarını karşılayan bu meslek grubundaki bireyler yapay zekadan pek de etkilenmeyecek gibi görünüyor.

İnfaz ve Koruma Memurluğu

Ceza ve tevkif evlerinde görev yapan infaz ve koruma memurlarının yapay zekadan etkilenmeyecek meslekler arasında olduğu aşikardır. Aynı durum polis, asker ve jandarma gibi meslek dallarında da geçerli olduğunu bilmelisiniz. Direkt olarak insanların sorunlarına çözüm getiren ve onlarla iç içe çalışan pek çok meslek dalında olduğu gibi bu meslek dalındaki bireyler de yapay zekadan etkilenmeyeceklerdir.