Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener kısa süre önce Türkiye'de artış kaydeden vaka sayılarını değerlendirdi. Prof. Dr. Şener, günlük vaka sayısı eğer 60 ile 70 bin bandına yükselirse yeniden kapanma söz konusu olabilir. 


"60 BİN VAKA OLURSA YENİDEN KAPANMA YOLUNA  GİDİLEBİLİR"


Prof. Dr. Şener açıklamalarında şuan günlük 25-30 bin bandında vaka sayısı olduğunu ve "Bu sabit rakamların pikler gibi karşımıza çıkmayacağı henüz belli değil. Çünkü ülkemizde aşılanma neredeyse yapılmıyor. Aşılama hızımız çok fazla geriye gitmiş durumda. Özellikle hasta grupları bile 3.doz olmaya gitmediklerini biliniyor. 65 Yaş üstü olması beklenirken 65 yaş altı kişilerin hastanede yattıkları halde aşı olmamak için direndiklerini görüyoruz. Kısa sürede yoğun bakım yatışlarında artış kaydedilmesi bekleniyor. Günlük 60 ile 70 bin vaka sayısı olması yeniden kapanmaya neden olacak seviyedir. Çünkü her geçen gün vaka yükselmeye devam etmeye başlamış ve yasakları yeniden değerlendirmek zorunda kalacağız." dedi.


"İNSANLAR AŞIDAN KAÇIYOR"


Aşı konusunda tereddütte kalındığını ve insanların uzaklaştığından bahseden Prof. Dr. Şener" Meslektaşlarımız ve diğer kişiler halen daha aşı karşıtı olarak karşıda durmaya devam ediyor. Bu şekilde sağlıklı bir yol çizemeyiz. Herkesin aşı olması ve bu salgınla birlikte mücadele edip atlamamız gerekiyor. Solunum yolu virüsü tek koldan yapılan aşı değil bunun maskesi ve mesafesi hatta el hijyeni de yer alıyor." dedi.


2022 İŞARET EDİLİYOR


Salgının bitmesi konusunda birçok öngörü olduğunu söyleyen Şener, "Delta-Delta Plus varyantlarının ortaya çıkmasından sonra ülkemizde çift doz aşılanmayala beraber toplumsal bağışıklık yüzde 85' e yükselmesi beklenirken çift doz ile 70 oranlarına kadar geldi. Kış dönemi minimum hasar ile atlatmamız halinde 2022 yılının ilk yarısında ülkemiz salgın konusunda endemik hale gelecektir." dedi