Son zamanlarda Körfez ülkeleriyle temaslarını sıkılaştırmış olan Arap basını, son konuyu gündeme yansıttı. Ülkemizin, körfez ülkelerine emperyal bakmadığını dile getirildi. İşte detaylar...


Ankara ile Körfez bölgesi arasında yer alan temas, yeniden yükselmeye başladı. Erdoğan'ın geçen ay Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayif Al Nahyan'ı Külliyesi'nde ağırladığını biliyoruz.

YOĞUN TEMAS GÜNDEMDE


Türkiye'de sıcak karşılama ve misafirperverlik için Erdoğan'a teşekkür eden Al Nahyan, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri güçlendirme fırsatlarına odaklanan verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.


"TÜRKİYE, KÖRFEZ'E EMPERYAL GÖZLE BAKMADI"


"Türkiye hiçbir zaman Körfez ülkelerine emperyal bir gözle bakmadı." denilerek, "Tersine, geçmişte ve günümüzde Körfez ülkelerine kardeş ve müttefik gözüyle bakmıştır." ifadesi kullanıldı.

"ARAP COĞRAFYASINI KORUDULAR"


Yazıda, "Türkler, hiçbir zaman Arapları yönetme hedefine ulaşmaya çalışmadı." vurgusu yapılarak, "Arap coğrafyasını önce Portekiz ve İspanyollara, sonra da İngiliz ve Fransızlara karşı korumak için hareket etti. Bazı Arap ülkelerinin, 'Türkler Osmanlı'yı canlandırmak istiyor' iddiası doğru değil." hatırlatmasında bulunuldu.