Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün açıklamış olduğu rapor doğrultusunda, Türkiye'nin Avrupa ülkeleri listesinde en az kırmızı et ile deniz ürünlerini tüketmiş olan ülke olduğu ortaya çıktı.


Obezite, beslenme biçimleri ve çalışma koşulları hatta hareketsizlik gibi bir çok sebepten ötürü ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Beslenme durumunun belirlenmesi adına belli dönemlerde yapılan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması kapsamında obezite yetişkin insanlarında yüzde 31,5'inde saptanmıştır.


Aslında beslenme biçimleri ve ülke genelinde ekonomik sorunlar hatta psikolojij stres bu durumu çok kötü hale getirebiliyor. Ülkemizde etin aslında birkaç senede bir evlere girdiği hatta bazı evlere ise kurbandan kurbana girdiğini görüyoruz. Bu durumu ise araştırmalar tam olarak kanıtlıyor. BM Gıda ve Tarım Örgütü tarafından paylaşılmış haber doğrultusunda Avrupa ülkeleri arasında yer alan Türkiye'nin en az et tükenen ve en az deniz ürünleri tüketen ülke olduğu ifade edildi.


Türkiye, en az et tüketen ülke olmasına rağmen obez ülke olarak görülüyor!


En düşük kırmızı et ve deniz ürünleri tüketen olarak ifade edilen ülkemiz, obezite konusunda başta yer alan ülkeler arasında. Son verilere göre, ülkemizde yılda kişi başı ortalama 5 KG balık olarak ifade edildi. Balık tüketimleri normal ülkelerde kişi başı 92 KG olarak ifade edildi. Ülkemiz de ki verilere baktığımızda sadece dört ayda bir evlere balık girdiği anlaşılıyor. Kırmızı et ise ülkemizde evlere kurban bayramın kurban bayramına giriyor.