TÜRK-İŞ'in araştırması kapsamında açlık sınırı 3 bin 93 liraya ulaşmış olup yoksulluk sınırı ise 10 bin lirayı geçmiş durumda. Gıda fiyatlarında ki yıllık artış oranı ise yüzde 24,61 olarak kaydedildi.


TÜRK-İŞ, çalışanlarının geçim sıkıntılarını ve şartları ele almak adına her ay "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"nın Ekim ayı içinde analiz ve sonuçlarını paylaştı. Araştırma sonuçlarına bakıldığında dört nüfusa sahip bir ailenin hem sağlıklı hemde dengeli bir şekilde beslenebilmesi için açlık sınır tutarı 3 bin 93 lira olarak ifade edildi.

Gıda harcamasıyla giyim harcaması, konut giderleri (elektrik su gibi) ulaşım ve eğitim ile sağlık gibi ihtiyaçlar zorunlu ihtiyaç olmaktadır. Aylık harcamaların toplamı ise tüm bu sayılanlar ile beraber 10 bin 75 lira oluyor.
Dört kişilik ailenin yalnızca gıda harcaması geçtiğimiz aya oranla 44 TL artmış olup 611 TL'ye yükseldiği belirtildi. Tam olarak gereken ana harcamalar ise aylık 144 lir olup yıllık 990 liraya ulaştı. Zorunlu ihtiyaçlara yapılan veya gerekli harcama tutarı ise ilk kez bu ay 10 bin TL'yi aştı.


Bekar olarak geçinen bir bireyin ise aylık 3.772 lira maliyeti ortaya çıktı!


Araştırma kapsamında net asgari üçter açlık sınırının çok altında olduğunu ve her geçtiğimiz gün makasın çok fazla açıldığı ifade edildi. Asgari ücret ile bir bireyin yaşam maliyeti tam 3 bin 772 lira olarak fark 946 liraya kadar ulaştığı açıklandı.


Gıda ücretleri yıllık yüzde 24,61 artış kaydetti


TÜRK-İŞ'in raporuna göre mutfak enflasyonunda ki değişim ise madde madde açıklandı. Enflasyon verileri ise rapora bakıldığında şu şekilde;


Ankara'da ikametgah eden 4 nüfuslu bir ailenin gıda için harcaması bir önceki aya göre yüzde 1,45 artış kaydetti. 


Yıl içerisinde ilk 10 ay fiyat artışı yüzde 19,43 olarak kaydedildi.


Gıda enflasyonu ise geçtiğimiz 12 aya göre yüzde 24,61 oranında yükseldi.


Yıl içerisinde ortalama artış oranı ise tam olarak yüzde 19,95 olarak açıklandı.