Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, yerli otomobilimiz için önemli açıklamalar yaptı. Batarya ile şarj istasyonları hakkında açıklama yapan Kacır, 2022 yılında çok önemli gelişmelerin kaydedileceğini belirtti.


Kamuoyunun gündeminde yer alan ve çok konuşulan yerli otomobil TOGG için önemli detaylar ortaya çıktı. "Otomotiv Sektöründe Yeni Nesil Teknolojiler ve Otonom Araçlar" isimli bir etkinlikte TOGG hakkında ciddi açıklamalarda bulunan bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, yerli otomobilin şarj gereksinimi hakkında önemli bilgileri aktardı.

TOGGG-1
Ülkemiz'de elektrikli otomobil için bazı sıkıntılar mevcut. Buna en büyük örnek ise yeterli sayıda ve ülkenin birçok yerinde şarj istasyonunun olmaması oluyor. İşte tam bu noktada Kacır bir açıklama yaparak, . "Teknik standartları yayınladık. İl il, ilçe ilçe şarj istasyonu ihtiyacını belirledik. Buna yönelik destek mekanizmalarını tasarladık. 2022 yılı sonunda TOGG'un satışlarını destekleyecek şekilde, Türkiye'nin dört bir yanında hızlı şarj istasyonlarımızı hazır hale getirmeyi hedefliyoruz." önemli ve güzel bilgileri aktarmış oldu.


Gemlik'te bataryalar üretilecek


Kacır, açıklamalarında ayrıca yerli otomobilin bataryasından bahsederken, üretimine çok kısa süre içerisinde Gemlik'te başlanacağını ifade etti. Buna ek olarak, "Yerli otomobilin seri üretimiyle birlikte araçlarda kullanılacak olan bataryaların Türkiye'de üretilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. TOGG ile dünya devi Farasis, batarya hücresi yatırımına yakın zamanda Gemlik'te başlayacak. Öte yandan, küresel firmaların da ülkemizde bu alanda artan ilgisine şahit oluyoruz. Ford, Türkiye'deki fabrikasında elektrikli ticari araç ve akü üretimi için 2 milyar euroluk yatırımını duyurdu. Bu yatırım ile Ford, kendisi ve Volkswagen için elektrikli ticari araçların üretimini gerçekleştirecek." dedi.