Okul okumakta olup iş hayatına atılmadan önce tecrübe kazanıp pratik olmak adına milyonlarca genç staj yapıyor. Şimdi ise zorunlu staj yapan gençlere fırsat doğuyor. Gençler artık hem iş öğrenecek hemde 768 TL ödeme alacak.

Sosyal güvenlik primlerini kim veriyor?


Primlerinizi kim ödeyecek? Bu soru çok sorulduğu için Sosyal Güvenlik Kurumu sizin adınıza primlerinizi ödüyor. Staj yapılan işyerinde asgari ücretin yüzde 30'undan az olmayacak şekilde ücret ödenmekte. Meslek lisesinde okuyan öğrenciler zorunlu staj yaparken sigorta primleri okullar tarafından karşılanıyor.


Staj ücreti ve devlet katkısı ne kadar?


Stajyerlere geçtiğimiz yıl 620 lira ödenmiş olup bu yıl ise 768 lira ödenecek. Stajyer öğrenciler için ücretleri devlet katkısı karşılamakta. Devlet katkısı ise 20 kişiden daha az personel çalıştıranlar için 511 lira olup üzerindeyse eğer 256 lira olarak ifade ediliyor.


Yapılan Staj Emeklilik Süresinde Önemli Mi?


Mevcut staj durumunda başlangıç ve geçirilen süre emeklilik konusunda dikkate alınmadığını belirtelim. İş kanunu kapsamında öğrencilere emeklilik ile laakalı uzun vadeli sigorta primleri yatırılmadığı için emekliliği öne çekmesi pek mümkün değil.


Staj sigortasında doğan çocuklar için borçlanma durumu nedir?


Sadece öğrencilik döneminde staj sigortası yaptırmış olan kişiler işe girmeden önce doğan çocuklarına yönelik doğum borçlanması yapabilirler. Bu bakımdan emekliliği öne çekebilmek mümkün.