696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamuda taşeron şirketlerde çalışan işçiler 4D sürekli işçi statüsüne geçirilmişti. Geçişlerinden sonra tayin hakkı olmadığı için madur olan işçiler mali ve sosyal haklar konusunda da ciddi anlamda sıkıntı yaşadılar. 

Çalışma Bakanlığı taşeron tayin hakkı da dahil olmak üzere kamuda çalışan işçiler için uzman bir kadro tarafından üzerinde çalışılan düzenlemelerin detayları belli olmaya başladı. Çalışma bittiğinde karar makamlarına sunulacak. Çalışmanın içerisinde tayin, becayiş, diplomaya göre iş ve geçici görevlendirme hakkında bilgiler mevcut.

İşte, taşerondan kadroya geçen işçinin hakları üzerinde çalışılan yenilikler…

1-SÜREKLİ İŞÇİYE TAYİN HAKKI:

Hazırlanan düzenlemeye göre; sürekli işçilere bulundukları bakanlık bazında ihtiyaca göre yer değiştirme imkanı verilecek. Çalışma Genel Müdürlüğü'nde yürütülen çalışmaya göre, eş durumu, sağlık ve mazeret nedeniyle sürekli işçilerin çalıştıkları bakanlıklarda farklı illere tayin edilebilecek. Böylece eş ve çocuklarından ayrı olarak başka bir şehirde çalışan kamu işçileri aileleriyle aynı ile tayin edilebilecek.

2-SÜREKLİ İŞÇİ BECAYİŞ TALEBİ:

Sürekli işçilere tayin hakkının yanında faklı ilde çalışan aynı statüde işçi ile yer değiştirebilecek. Yani örneğin Ankara'da çalışan bir temizlik işçi İstanbul'da çalışan bir işçi ile yer değiştirebilecek.

3-SÜREKLİ İŞÇİYE DİPLOMAYA GÖRE İŞ:

Takvim gazetesinden Faruk Erdem'in yazısına göre halen temizlik görevlisi olarak çalışan sürekli işçilerden üniversite mezunu olanlar büro personeli olarak görev alabilecek.

4-SÜREKLİ İŞÇİ GEÇİCİ GÖREV FORMÜLÜ:

Kamu kurumlarda çalışan sürekli işçiler hizmet ihtiyacı doğrultusunda Kurumlar arası geçici görevlendirme yönetmeliği çerçevesinde 1 yıl süre ile geçici görevlendirebilecek. Eş ,sağlık durumu gibi nedenlerle başka illere gitmek isteyenlerin talepleri bu çerçevede yerine getirilecek.

DÜZENLEME NE ZAMAN YAPILACAK?

Düzenleme ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Fakat bir çok sürekli işçi düzenlemenin bir an önce bitmesini ve ailelerine kavuşmayı bekliyorlar. Yetkili sendikalardan konuyla ilgili net bir cevap gelmiş değil. İşçiler arasında işkurdan girenler ve khk lı işçiler olmak üzere ayrım yapılıyor. Yukarıda sayılan maddelerin hepsi işkur üzerinden giren sürekli işçilerin haklarında mevcut. Yetkili makamlardan net bir açıklama henüs gelmiş değil.