Bir yıldan uzun süren abonelik sözleşmelerinde tüketicilerin sözleşmeyi fesih etme hakkına veya cayma nedeniyle faturalarına bir ceza yansıtılmayacağına Muş 2. Asliye Hukuk Mahkemesi karar verdi. 


Tahmin edilebileceği gibi tüketici mahkemesinde milyonlardan fazla internet abonesinin yer aldığı davalar mevcut. Şimdi ise tüm bu kullanıcıları ilgilendiren bir karar verildi. Muş 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, bir yıldan daha uzun süren abonelik sözleşmelerinde tüketicilerin herhangi bir sebep veya neden göstermeden 'fesih' hakkı bulunduğunu ve sözleşme süresi dolmadan abonelik iptalini yapmak isteyen kullanıcılara faturadan cayma bedeli yansıtılmayacağı kararı verildi.


Mahkeme tarafından para iadesi kararı verildi!


24 aylık sözleşme süresi dolmamış olan İ.A adlı vatandaş aboneliğini iptal etmiş ve mahkemeye taşıdığı davada haklı çıktığı öğrenildi. Mahkeme internet şirketinin 24 aylık sözleşmesi dolmadan 1 yıl 3 ay ve 13 gün süren aboneliği iptal etmiş olan tüketiciyi "indirim bedellerinin toplamı" olarak son faturaya yansımış olan 709 TL'nin iadesine karar verdi. 


Yasa gereği verilen karar "kesin" nitelik taşımakta olup birçok vatandaşa hakkını savunması için artık güven veriyor.


Dava dosyasında İ.A adlı tüketici 26 Temmuz 2018'de 24 ay taahhütlü olarak internet aboneliğini başlatmış. Ancak hız konusunda sıkıntı yaşadığı gerekçesiyle ve çözüm bulamadığı için aboneliğini kapatmak istedi. Bunun üzerine cep telefonuna 709 TL bir borç çıkarıldığını gören tüketici soluğu Muş İl Tüketici Hakem Heyeti'nde aldı. Hakem heyeti ret karar verdi ancak Mahkeme tarafından usul ve yasalara aykırı şekilde başvurunun reddedilmesi üzerine tüketicinin 709 TL cezasının iptaline karar verildi.