Ülkemizde döviz kurlarının ciddi bir şekilde artış kaydetmesi üzerine piyasada zam haberleri devam ediyor. Dün, üretim maliyetinde ki artış sebebiyle Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı.


1 Temmuz ve 31 Aralık tarihleri arasında kaliteli soğutulmuş çiğ sütün tavsiye fiyatı 3 lira 20 kuruş olarak belirlenmiş ve yeniden zam haberinin bugün geldiği ifade edildi.


Ulusal Süt Konseyi'nin web sitesi üzerinde yer alan açıklamalarda, bir yeni karar alındığı görülüyor. Açıklam ise şu şekilde;


8 ARALIK'TA 4,70 LİRA OLACAK


"Bu kapsamda 8 Aralık 2021 tarihinden geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış litre fiyatı (çiğ süt destek primi hariç) 4,70 lira olarak belirlenmiştir.

Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatında; 2019/64 sayılı Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliği ile belirlenen A Sınıfı çiğ sütün dönemine ait protein ve yağ değerleri baz alınacaktır. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1’lik değişim) için yaklaşık 7 kuruş fark uygulanacaktır.

MALİYET ARTIŞI DEVAM EDERSE ZAM İÇİN BİR KEZ DAHA TOPLANILACAK


Ulusal Süt Konseyi, çiğ sütün üretim maliyetinde öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda yeniden toplanıp karar verecektir."
 

Bu açıklamalardan sonra artık zamların ardı arkasının kesilmediğini ve birçok gıda ürününe zam geleceğini anlamış oluyoruz.

süt