Günümüzün ön planda olan hastalıklarından birisi de şeker hastalığıdır. Şeker hastaları, vücutlarına dışarıdan insülin alarak tedavilerini sürdürmeye çalışıyor. Hastalar bu konuda fazlasıyla sıkıntı yaşıyor.

Şeker hastaları için Kanadalı bilim insanları tarafından geliştirilen yöntemde, insülin ihtiyaçlarının karşılanması çok daha kolay hale geliyor. Geliştirilen yönteme göre sadece 25 kuruş büyüklüğünde bir cihaz, karın derisinin altına yerleştiriliyor. Kök hücreler ile aşılanmış küçük bir implant sayesinde vücudun kendi insülini üretmesine destek oluyor.

Geliştirilen bu tedavi sayesinde Tip 1 diyabet hastaları için daha önce olmayan bir yöntem kaydedildi. 15 hastanın karın derilerinin altına yerleştirilen cihaz insülini yapmaktan sorumlu milyonlarca hücre içeriyor. Katılan 15 kişinin kan şekeri aralığında %13 daha fazla zaman harcadıkları ortaya çıktı. Ancak bu tedavi yöntemi tam olarak geliştirilmedi ve diyabetli herkes için hazır aşamada olmadığı açıklandı. İlerleyen dönemlerde tam anlamıyla geliştirilecek olan bu cihaz şeker hastaları için hayat kurtarıcı bir hale gelecek.