Cumhuriyet'in haberine göre 2023 seçimlerinde oy kaybetmek istemeyen Cumhur ittifakı, asgari ücret düzenlenmesinin 2023 yılından önce uygulanmasını öngörüyor. İddiaya göre düzenlemede ittifakın iki ortağı arasında görüş ayrılığı var.

GELİR VERGİSİ KESİNTİSİ ASGARİ ÜCRETLİYİ ZORLUYOR

Yapılan araştırmada asgari ücretin bu yıl 3,577,50 TL olduğu fakat asgari ücretle çalışan birinin eline agi dahil 2 bin 825 lira 90 kuruş geçiyor. Asgari ücretliden kesilen ücretler, yüzde 14 SGK İşçi Payı, yüzde 1 İşsizlik Sigortası Primi Payı, yüzde 15 gelir vergisi, binde 7.59 da damga vergisi kesiliyor.

MHP: ASGARİ ÜCRETİLİ VERGİDEN MUAF OLSUN TEKLİFİ

MHP kanadından asgari ücretlinin vergilendirmeden muaf olduğu ve gelir adaletsizliğine sebep olduğunu, asgari ücretlinin artan enflasyon ve zamların karşısında ezildiği belirtildi. Bu sebeple asgari ücretlinin vergiden muaf olması gerektiği söyleniyor.

İKTİDAR: VERGİ KALEMLERİNDE DÜZENLEME YAPALIM

Ancak AK Parti kanadının "asgari ücretlinin vergiden muaf olmasından" çok "vergi kalemlerinde kısmi düzenleme üzerinde durduğu" konuşuluyor.

MAAŞLARA 750 LİRA ETKİSİ OLACAK

Eğer asgari ücret vergiden muaf tutulursa maaşlarda dikkat çeken bir artış olacak. Bugünkü maaşlara göre 750 liralık bir kesintiden kurtulacak olan asgari ücretlilerin eli bir nebze de olsa rahatlayacak.