Bugün bir zam haberi ile daha karşılaştık diyebiliriz. Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi olan BOTAŞ tarafından bir açıklama gelerek, sanai kuruşları ile elektrik üretimi yapmış olan santrallerde yer alan doğalgaza tam olarak yüzde 20 zam geldiği öğrenildi. Bu zam ile dolayılı bir şekilde vatandaşa yansıyacak.


BOTAŞ tarafından yapılan açıklamalarda, konutlarda kullanılan doğalgaz ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak sanayi kuruluşları ile elektrik üretimi yapan santraller için neden böyle bir karar alındığına değinildi. "1 Aralık 2021 itibarıyla gelinen aşamada tüketicilerimizi imkanlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde bir düzenleme yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır." şeklinde konuşan yetkililer, zammı bir zorunluluk olarak gösterdiler.

Doğalgaz zammı, vatandaşa nasıl yansıyacak?

BOTAŞ, kısa bir süre önce de hem sanayi kuruluşları hem de elektrik üretimi yapan santraller için zam kararı aldığını duyurmuştu. Kasım ayı içerisinde yapılan zam, santraller için yüzde 46,8, sanayi kuruluşları için yüzde 48,4 olarak kayıtlara geçmişti. Peki bu durum, biz sıradan vatandaşları nasıl ilgilendiriyor?


Sanayi kuruluşlarının tamamını kapsayan karar, Türkiye'de üretim yapan kişilerin maliyetlerini doğrudan artıracak. Örneğin bugün satın aldığınız, Türkiye'de üretilmiş olan basit bir ürün, bundan sonra daha pahalıya mal edilmiş olacak. Hal böyle olunca da ürünün fiyatına zam yapılıp, gelir/gider dengesi korunmaya çalışılacak. Bu durum, tüm sanayi üretimi mallara yüzde 20 zam yapılacağı anlamına gelmiyor. Ancak yine de fiyatlar, istemsiz bir şekilde yükselmiş olacak.