Samsung, katlanır ekranlı telefon piyasasında Huawei ile zirvede yer alıyor. Güney Koreli firma özellikle Galaxy Flip Z serisi ile önemli bir başarı yakaladı. Uzun süredir birçok markanın peşinde koştuğu üç katlamalı ekran tasarımı için ise yeni bir Samsung patenti ortaya çıktı. Tahminlere göre patentin yeni Galaxy Fold 4 tasarımı için önemli ipuçlarına yer veriyor olma ihtimali var.

Samsung, Galaxy Fold 4 tasarımı için ilginç bir patent başvurusu yaptı

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Samsung için yeni bir patent yayınladı. Patente bakılırsa, daha önce TLC’nin prototip olarak gösterdiği üç katlamalı ekran için Samsung yeni bir patent aldı. Yeni diyoruz çünkü, Samsung daha önce de üç katlamalı ekran patenti aldı. Peki ama bu patentin farkı ne? Samsung, bu sefer daha modüler bir katlanır telefon patenti ile karşımızda.

Galaxy Fold 4 tasarımı için ilham olur mu bilinmez ama telefon, üçe katlandığı için açıldığında devasa bir ekrana sahip olacak. Kapandığında ise dışarıya doğru çıkıntılı olan ekran dikkat çekiyor. Patente bakılırsa bu çıkıntı arka kamera modülü. Böylece üçe katlanır ekranlı telefonun arka kamerası muhafaza altında kalıyor. Anladığımız kadarıyla bu kamera modülü yukarı ya da aşağı ya doğru kayma özelliğine de sahip.

Aslında bu üçe katlanır telefon patenti, Samsung Display’in gösterimini yaptığı 12,4 inçlik OLED Flex In and Out prototipine oldukça benziyor.

Katlanır telefon piyasası ve Samsung’un sorunları

Ancak katlanır telefon modelleri hali hazırda fazlasıyla hassas yapıya sahip. Bu kadar fazla oynak parçanın ise ne kadar dayanıklı olacağı tartışma konusu. Samsung bildiğiniz gibi katlanır ekranlı telefonlar satış konusunda zirvede yer alıyor. Buna karşın, Galaxy Fold serisi hem de Flip Z serisi ekran kırışıklığı konusunda sınıfta kalıyor.

Bu soruna Oppo Find N modelinin çözüm bulması ise Samsung’un yeni katlanır telefonlarda kırışıklığı azaltmasını elzem hale getirdi. Motorola’nın uzun süre sonra Razr ile katlanır piyasaya geri dönme sinyali de Samsung’un zirvede kalmak için daha fazla çaba göstermesine neden olacak. Zira ilk Motorola Razr, katlanır ekranlı telefon piyasasında pahalı fiyatına rağmen önemli bir başarı kazandı.

Samsung’un en büyük avantajı ise piyasada diğer rakiplerin çoğunun henüz kullanıcı deneyimi konusunda zayıf olması. Bu konuda aynı tecrübeye sahip büyük rakip Huawei ise, ambargolardan dolayı gücünü Çin piyasasına dayamış durumda. Ancak son tanıtılan Huawei P50 Pocket, Galaxy Flip Z’nin de piyasada tek alternatif olmasının önüne geçiyor.