Ticaret Bakanlığı'na bağlı müfettişlerden bir araya gelen ekibin sahte indirim düzenleyen e-ticaret şirketlerini takibe aldıkları öğrenildi.


Ticaret Bakanlığı, son zamanlarda tüketiciden gelen aşırı şikayetleri dikkate alarak e-ticaret şirketlerini denetim altına aldıklarını ifade etti. Sizlerinde bildiği gibi özel günlerde ve bazı haftalarda indirimli ürünler karşımıza çıkıyor. Çoğu modelde ciddi indirimler yapıldığı öne sürülüyor. Fakat son zamanlarda tüketiciler birçok şirketin bu şekilde bir indirim yapmadığını şikayet etti. Ek olarak indirimli fiyat üzerinden siparişlerin iptal edildiği de şikayetler arasında yer alıyor.
Bakanlık, bu konuda çok hassas çalışma düzenledi

Sabah’tan Barış Şimşek’in haberine göre, bakanlık e-ticaret şirketlerini takibe aldı. Bakanlığa bağlı ekipler, tüketicileri çekmeye yönelik abartılı başlıklarla sunulan indirim kampanyalarını araştırıyor. Buna göre, ‘dev, müthiş, şahane, efsane’ gibi indirim kampanyaları sıkı denetim altında.

Ticaret Bakanlığı, e-ticaret şirketlerinin son günlerde düzenlediği indirim kampanyalarının gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu denetlemeye başladı. Sabah’ın haberine göre, bu konuda bakanlık müfettişlerinden özel bir ekip kuruldu. Bu ekipler, indirim kampanyalarının fiyat araştırmasını yapacak.

Eğer bir ürün üzerinde şirket, göstermelik indirim yaptıysa yani önce fiyatını yükseltip sonra ‘indirim’ adı altında fiyatını düşürdüyse, ekipler resen inceleme başlatarak ceza kesecek. Bu doğrultuda ekipler, indirim oranı belirlenirken ürünün son 30 gündeki en düşük fiyatını esas alarak, kampanyadaki indirim oranı ile eski fiyatlar arasındaki oranı araştıracak.

Bu arada, bazı e-ticaret şirketleri ise çeşitli nedenleri ileri sürerek siparişleri iptal ediyor. Bakanlık, bu şekilde bir politika izleyerek hem tüketiciyi mağdur eden hem de aynı ürünü bu kez daha yüksek fiyatla satan şirketleri cezalandıracak. Son olarak, Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Reklam Kurulu da denetimlere dahil oldu. Reklam Kurulu, indirim şikayetlerini araştırarak şirketlere reklam yasağı ve idari para cezası uygulayacak.