Kış kapımızı çaldı ve beraberinde portakal mevsimi geldi. Portakal, C vitamini ile doludur, lezzetlidir ve inanılmaz derecede ferahlatıcıdır. Bu nedenle bu narenciye meyvesi dünyanın en popüler meyvelerinden biridir.

Peki portakalın ünlü C vitamini deposu olması dışında sağlığa diğer faydalarını biliyor musunuz?

Bu düşük kalorili meyve çok fazla lif içerir, bu nedenle daha uzun süre tok tutar. Ayrıca C vitamini, kalsiyum, folat ve potasyum gibi vitamin ve mineraller ile fenol, karotenoidler ve sitrik asit gibi bileşiklerle doludurlar.

Portakallarla ilgili en iyi şey çok yönlülüğüdür, onları her zaman süper sağlıklı meyve sularına ekleyebilir, birçok yemeğe, salataya ve tatlı tarifine dahil edebilir, aynı zamanda bir uçucu yağ olarak kullanabilirsiniz.

28-3

Portakalın sağlık yararları çoktur ve en önemli olanları kalp sağlığını iyileştirmesi, böbrek taşını önlemesi, anemiyi engellemesi, cilt sağlığını geliştirmesi ve sağlıklı bir kiloyu korumak için yardımcı olmasıdır.

İşte portakalların sağlık için harika olmasının 5 nedeni.

KALP SAĞLIĞINI GELİŞTİRİR

Portakal, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kalp ve damar sağlığına birçok fayda sağlar. Portakalda bulunan potasyum, sodyum üzerindeki etkisiyle yüksek tansiyonun yönetilmesine yardımcı olur. Potasyum alımınızı artırdığınızda, vücudunuz idrarınız yoluyla daha fazla sodyum atar. Potasyum ayrıca kan damarlarının duvarlarındaki gerilimi azaltarak tansiyonu daha da düşürür. Önerilen günlük potasyum alımı günde 4700 mg'dır ve portakal sadece 250 mg içerir. Bu nedenle, tansiyonunuzu düşürmek istiyorsanız, bir portakala güvenmek yerine başka kaynaklardan da potasyum almanız gerekecektir.

Potasyum ayrıca damarlarda kalsiyum birikmesini (aterosklerozu) önlemede önemli bir rol oynayabilir. Bir 2017 araştırması, potasyum açısından zengin bir diyetin damarlarda kireçlenmeleri ve sertliği azalttığını göstermiştir.

Portakaldaki yüksek hesperidin içeriği de kalp sağlığı için fayda sağlar. Portakallar en zengin hesperidin kaynaklarından biridir. 2020'de yapılan bir araştırma, flavonoidlerin oksidatif stresi hafifletmeye yardımcı olduğu ve bu etkinin kalp hastalığı riskini azaltabileceği sonucuna varmıştır. Ek olarak, flavonoidler endotelyal disfonksiyonu önlemeye yardımcı olabilir. Endotelyal disfonksiyonda damarlar olması gerektiği gibi davranmaz ve koroner arter hastalığının ilerlemesine yol açar.

BÖBREK TAŞLARINI ÖNLER

Portakal, kalsiyum oksalat böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olabilecek bileşenler içerir.

2019'da yapılan bir laboratuvar çalışması, portakallarda bulunan sitrik asidin kalsiyum oksalat oluşumunu bozabileceğini ve bu nedenle potansiyel olarak böbrek taşlarını önleyebileceğini göstermiştir.