Madeni para basım maliyetleri artan kur ile beraber fırladı. 1 Kuruş maliyeti 26 kuruş ve 25 kuruş maliyeti ise 25 39 kuruş olurken en çok kullanılan 50 kuruş için 66 kuruş maliyet oluşuyor.


Son gelen haberlere göre Türk, ekonomisinin Türk Lirası'nın uzun bir zamandır sürekli değer kaybetmesi sonucu olaylar değişmeye başladı. CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, bir çalışma ve araştırma sonucu madeni paralarda basım madenlerinin fiyatlarının çok yükseldiğini belirtti. "Darphane'nin enerji personeli ve giderleri mevcut. Para basımında çok zarar ediyoruz" dedi.


5 kuruşun 28 kuruş, 10 kuruşun 31 kuruş, 25 kuruşun 39 kuruş ve 50 kuruşun 66 kuruş maliyeti var.


Özkan Yalım'ın çalışmalarına baktığımızda, halkın "bozuk para" olarak gündemde yer alan 1,5,10,25 ve 50 kuruş maliyetleri çok ciddi bir şekilde yükseldi. Yalım, açıklamalarında kurun inanılmaz bir şekilde değer kaybetmesi sonucu maliyetlerin arttığını ve değerlerin yükseldiği söyledi. Paralar üzerindeki maden değerlerini hesaplayan Yalım, 1 kuruşun basımın tam 26 kuruş maliyet çıktığını belirtti. 1 TL'nin ise 79 kuruş maliyeti olduğu dile getirildi.


Paralardaki değer kaybı sonucu piyasadaki birçok madeni para artık bulunmuyor. Bütün araştırmalara göre 1 ve 5 kuruş artık kolay bulunmadığını söyleyen Yalım, "Madeni paraları eritip madenleri satmak daha çok kazandırır" dedi.