Koronavirüs salgınından sonra en çok etkilenen sektörlerden birisi de otomobil oldu. Çip krizi nedeniyle tedarik sorunlarından ötürü bayilerde araç kalmadığı biliniyor. Türkiye'de ise krizi fırsata çevirmek isteyen kötü amaçlı kişiler veya fırsatçı kişiler ortaya çıktı. Araç satın alabilecek gücü olan fırsatçılar, uygun fiyata aldıkları aracı günler sonra 30-40 bin TL yukarısına satmaya başladı. Hükümetin almış olduğu önlemler ise bir türlü işe yaramadı.


Bu duruma yönelik yeni bir çözüm üretildi. Birçok firma, al-sat yaparak türeyen kişilerin önüne geçmek için kara liste oluşturdu. Fırsatçıları tek tek tespit eden şirketler, bu vatandaşlara araç satmama kararı aldı. Süreç kapsamında kişilerin 6 ay içerisinde 3 otomobil satın aldıkları ve bu isimlere dur kararı vermeye başladı.

otomobil2
Al-satçılar, bütün tanıdıkları üzerinden işlem yapmaya başladı


Firmaların araştırmasına göre, fırsatçılar durumu çaktırmamak adına anne, baba, dayı, amca, kuzen gibi bir çok tanıdık üzerinden alım satım yapmaya başladı. Ancak firmalar artık bu krizin önüne geçmek için ellerinden gelen herşeyi yapmak istediklerini dile getirdi.


Kara liste ne kadar başarılı olacak bekleyip göreceğiz...