Kurdaki dalgalanma tüm hızıyla devam ediyor. Dün 18.30 seviyesine ulaşarak rekor kıran dolar, akşam saatlerinden bu yana istikrarlı bir şekilde düşüyor. Bu ani düşüş henüz pek çok sektörde etiketlere yansımasa da otomobil endüstrisi için işler farklı ilerliyor.

Dolar kurunda yaşanan düşüşle birlikte otomobil üreticileri de hareketlendi. Firmalar, sırayla ülkemizdeki internet sitelerini kapatarak, “Fiyatlarımız güncelleniyor” ibaresini yerleştirdi. Peki hangi arabalara indirim geliyor. İşte o firmalar…

Otomobil fiyatları düşecek mi?


Pandemiyle birlikte özel araçlara olan talebin artması, tüm dünyada yaşanan çip krizi ve ülkemizde yaşanan kur artışlarıyla otomobil fiyatlarını oldukça olumsuz etkiledi. Peş peşe gelen zamlar adeta gündem oldu. Ancak son düşüşten sonra firmalar fiyat güncellemesi yapmaya başladı.


Sabah saatlerinden itibaren fiyat güncellemesi yapma kararı alan Renault ve Dacia, web sitelerini kapatarak değişim için harekete geçti. Hemen ardından ise BMW, Land Rover, Mini Cooper, Hyundai ve Citroen de güncelleme yapan firmalar arasına eklendi. Ne yazık ki Mercedes, Audi, Volkswagen ve Toyota, değişim yapan şirketler arasında yer almadı. Peki hangi marka ne kadar indirim yapacak?

Aslında bu sorunun cevabı şu an için net değil. Kurdaki ani değişimler, şirketler için doğru fiyat belirlemeyi zorlaştırıyor. Ancak yeni fiyatların gün içerisinde açıklanması bekleniyor. 2 gün öncesinde Renault Clio’ya 1 gün içerisinde 114 bin TL zam gelmesi çok konuşulmuştu. Ancak tek seferde bu kadar büyük indirim gelip gelmeyeceği merak konusu.