Ekonomi ve hayat koşulları herkesi etkilerken öğrencilerde nasibini almaya başladı. Ham aile içi destek hemde tam zamanlı öğrenim gören öğrencilerin ciddi anlamda yıprandığını görüyoruz. Bu bakımdan çoğu kurum, öğrencilerin yaşamış olduğu zoruklara destek olmak adına birçok proje ile burslar geliştirerek öğrencilere destek oluyor. Bu bakımdan öğrencilerin maddi olarak biraz nefes alması sağlanmış oluyor.


Kaymakamlıklar Öğrencilere Destek Oluyor!


Tüm ilçelerde yer alan kaymakamlıklar, ilkokuldan üniversite öğrencilerine kadar eğitim görenlere destek amaçlı burs vermekte. Burslar ilkokul ve ortaöğretim öğrencileri için 500 TL; lise ile lisans düzeyinde olanlar için de 456 ile 900 TL arasında duruma göre ödeme yapmakta. Kaymakamlıkların burslarından faydalanmak için öğrencilerin herhangi bir sosyal güvencesi bulunmaması gerekiyor. Ek olarak T.C. vatandaşı olmalı ve örgün eğitim görmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra Kaymakamlık bursu her hanede sadece bir çocuk için verilmektedir. 18 yaşından büyük öğrencilerin ise fakirlik belgesini göstermeleri mecburidir.


Belediyeler Burs Veriyor


Eğitim hayatına destek sunan bir diğer kurum ise belediye kurumları oluyor. İlk olarak ilkokul ve lise arasındaki öğrencilere maddi destek sunan kurumlar şimdi de üniversite öğrencileri içinde burs veriyorlar. Belediyelerin sunmuş oldukları burslar değişiklik gösterebilir. Burs süresi kapsamında belediyelerin kaç aylık burs vereceğide kendi kararları doğrultusunda gelişmektedir. 25 yaşından büyük olmayan tüm öğrencilere örgün öğretimde okumaları halinde burs veriliyor. Bursu almak için öğrencinin ihtiyaç sahibi olduğunu doğrulaması şart. Başvurular ise belediye binalarına gidildikten sonra burs başvuru formuna muhtaçlık belgesi ve kimlik kartı ile yapılmakta.

burs 2

Sabancı Vakfı Burs Hakkında


Sabancı Vakfı, eğitim dönemlerinde başarı gösteren ancak maddi desteği yetersiz olan üniversite öğrencileri için karşılıksız bir şekilde burs veriyor. Burs, ülkemizde lisans okumakta olan kişiler için geçirlidir. Üniversitelerin, Burs Komiteleri kapsamında yapılmış olan değerlendirmeler sonucu öğrenci başarı durumu ele alınarak burs verilmektedir.
Burs ödemeleri ise 900 TL olurken her yıl güncellenerek duyurulur. Burslar ise Ekim ve Haziran ayları arasında toplam 9 aylık olarak öğrencilere ödenir.


Vehbi Koç Vakfı Hakkında


Her yıl bir çok öğrenciye destek sunan Vehbi Koç Vakfı, bursları gerçekten başarılı olan ve örgün öğretim gören öğrencilere yöneliktir. Burs ödemeleri ise her yıl güncellenerek duyurulur. Burs alan öğrencilerin bunun dışında başka bir kurumdan burs almamaları gerekiyor.