Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, iş dünyası toplantısı sırasında herkesin 100'er milyon dolar bozdurması ve kredilerin dövize çevrilmemesini dile getirdi.


Ülkemizde son zamanlarda anlık kur yükselişlerini görüyoruz ve bu gündemde ana başlık diyebiliriz.


Türk Lirası'nın ilk dolar ve euro karşısında ciddi değer kaybetmesi kısa süre içerisinde vatandaşa zam olarak bir çok kategoride yansıdığı biliniyor. 


Gündemde yer alan temel gıda maddeleri ile akaryakıtta başta olmak üzere karşımıza çıkan zamlar, vatandaşın tepkilerine neden olmuş durumda.


YENİ HAZİNE BAKKANI İŞ DÜNYASI İLE BİR ARAYA GELDİ


Bu noktada hükümetin ekonomi kurmayları, meydana gelen olumsuzlukları ortadan kaldırmak için adımlar atmaya başlandığı görülüyor.


Kısa süre önce Lütfi Elvan'ın yerine yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gelmiş ve ilk olarak iş dünyası ile görüşme kaydetti.


Nebati, iş adamlarının sorunlarını birer birer dinledi ve ülke ekonomisinden bahsetti. İş ile siyaset kulislerinde elbette bu kapsamda bir çok iddia ortaya atılmış durumda.


NEBATİ'DEN İŞ ADAMLARINA: 100'ER MİLYON DOLAR BOZDURUN


Sabah gazetesinden Dilek Güngör de kulislerden kulağına gelen bilgileri köşesine taşıdı.

Güngör, Bakan Nebati'nin kur ve enflasyonun düşürülmesi gerektiği konusunda iş dünyasıyla hem fikir olduğunu ifade ettiğini yazdı.

Güngör görüşmede, ayrıca Nebati'nin yeni ekonomik modeli anlatırken cari açıktaki iyileşmeye vurgu yaparak iş adamlarının, 100'er milyon dolar bozdurmalarını  istediğini aktardı.

Güngör yazısına, Bakan Nebati'nin iş insanlarından faiz indirimlerini fırsat bilip çektikleri kredileri dövize çevirmemelerini istediğini de ekledi.