Moderna'nın baş sağlık sorumlusu olan Paul Burton, Omicron virüsüne karşılık bir yeni aşı gerekirse 2022'nin ilk çeyreğinde kullanım için hazır hale getireceklerini belirtti.


Bütün dünya genelinde koronavirüs salgını gündemde yer alırken aşılama sorunları henüz daha devam ediyor. Sosyal ve ekonomik sıkıntıların aşı ile beraber normalleşmeye dayalı olumlu olması beklenirken, yeni varyanların huzursuz ve endişe duyurduğu kesin.

Son olarak Omicron varyantı nedeniyle dünya genelinde karamsar bir hava hakim.Güney Afrika'da görülen ve tüm dünyayı alarma geçiren Omicron varyantının etkisi ve yayılma hızı hakkında henüz resmi veriler elde edilmiş olmasa da Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uyarılarda bulundu.

"KÜRESEL RİSK ÇOK YÜKSEK"


Varyantın küresel çapta yayılması ihtimalinin ve varyantla ilgili küresel riskin çok yüksek olduğunun altını çizen DSÖ yetkilileri, varyantın özelliklerine bağlı olarak ileride büyük vaka artışları yaşanabileceği, bunun da ciddi sonuçları olabileceği uyarısı yaptı.

Diğer yandan verilerin elde edilmesinin ardından mevcut aşıların yeni varyanta etkisi de belirlenmiş olacak. Buna göre yeni aşı gerekip gerekmediği de ortaya çıkacak.

ceza

"GEREKİRSE 2022'NİN BAŞINDA HAZIR OLUR"


Moderna’nın baş sağlık sorumlusu Paul Burton, BBC'nin Andrew Marr Show adlı programında, Omicron varyantına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Burton, "Mevcut aşının önümüzdeki birkaç hafta içinde yeni varyanta karşı koruma yeteneğini öğreneceğiz. Eğer yepyeni bir aşı yapmamız gerekirse, 2022'nin başlarında geniş miktarda kullanım için hazır olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.