Kavcıoğlu yapmış olduğu açıklamalarda kur etkisinden arındırılmış olan kredi büyümesinin yıl sonuna göre  %6,9 seviyesinde olduğunu ve beraberinde eğilimin yıl sonuna kadar %9,4 kredi büyümesi şeklinde olacağını dile getirdi. 


Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu önemli açıklamalarda bulundu!


Açıklamalara göre emtia fiyatlarında ki yükseliş devam ediyor. Kamu ve hanehalkı borç durumlarında olumlu bir ayrışma mevcut. Önümüzdeki 10 ayda toplam dış borç ödemesinde banka ağırlıklı olarak 67,6 milyar dolar düzeyinde olduğunu belirtti.


 Bunun yanı sıra dış talep ihracatı olumlu olarak etkilenmeye devam ediyor. Aşılanma süreci de ekonomik toparlanma konusunda etken bir durum. Normalleşme ile sektörlere güven durumu artış kaydediyor. 


YIL SONU İÇİN YÜZDE 9,4'LÜK KREDİ BÜYÜMESİ SÖZ KONUSU


Kurun etkisinden arındırılmış olarak kredi büyümesine bakıldığında yıl sonuna kıyasla %6,9 seviyesinde ve eğilim yıl sonu için %9,4'lük kredi büyümesi olarak ön görülmekte. 


Bireysel kredilere bakıldığında ise yıllık büyüme oranı firma kredilerinde ciddi bir oran kaydediyor. Kur etkisinden arındırılmış şekilde firma kredisi yıllık büyüme baz alındığında ortalamanın altında kalıyor.  

 
MERKEZ BANKASI REZERVLERİ GÜÇLÜ ARTIŞ KAYDEDİYOR


Dış ticaretteki dengelenme gerçek olarak daha net bir hal almış durumda. MB rezervleri çok fazla güç gösterdi. Cari açıkta artık düzeltmenin başlığı belli oldu.