Merkez Bankası faiz kararı ne olacak sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından merakla bekleniyor. Son dönemlerde döviz kurlarında artan yükseliş trendi nedeniyle Merkez Bankası'nın faiz kararı son derece önemli. 16 Aralık 2021 Perşembe günü Merkez Bankası faiz kararı açıklanacak nokta uzmanlara göre ise Merkez Bankası vadeli repo ihale faiz oranını 100 baz puan indirecek ve yüzde 14’e çekecek. Peki Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? 16 Aralık Merkez Bankası faiz kararı saat kaçta açıklanacak?

para 12

16 ARALIK MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merakla beklenen Merkez Bankası para politikası kurulu aralık ayı toplantısı 16 Aralık Perşembe günü gerçekleşecek. 16 Aralık Merkez Bankası faiz kararı ise saat 14.00'te açıklanacak.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE OLACAK?


Merkez Bankası'nın faiz kararını kestirmek zor ancak uzmanlara göre faizlerde indirim yapılacak. Son dönemlerde dolar kurunda yaşanan artış nedeniyle indirime gidilmesi vatandaşlar tarafından istenmiyor. Ancak uzmanlar Merkez Bankası'nın politika faizinde 100 baz puan indirim yapmasını ve yüzde 14.00'e çekilmesini bekliyor. Para politikası Kurulu son toplantıda bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 16'dan yüzde 15'e düşürülmesine karar vermişti. Aralık ayı toplantısında da benzer bir karar alınacağı ve politika faizinin yüzde 14’e düşürüleceği tahmin ediliyor.