CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün bir ziyaret ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüştü. Görüşme sırasında 128 milyar dolar kimlere verildi şeklinde bir soru ileten Kılıçdaroğlu'na yönelik Merkez Bankası Başkanı cevap verdi.


Merkez Bankası'nda üç üst düzey yetkili görevden alındıktan sonra dolar hızlı bir şekilde yükselmeye devam ederek bir rekor kırmıştı. Bu yükselişten sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan bir soru geldi. Görüşme sırasında Merkez Bankası'na siyasi müdahalenin doğru olmadığını ilettiğini söyledi.


"İnsanlar bu durumdan etkilenecek"


TL'nin değer kaybına yönelik açıklamalar yapan Kılıçdaroğlu, "Bunun en büyük yansımalarının sokaktaki insanları çok fazla etkileyecek. Şimdiye dek vatandaşın ağzında lokma varken artık tencereyi de elinden almaya çalışıyorlar. Elektrik, Akaryakıt, doğalgaz gibi durumlar ortada üstüne bir de bu yaşanılanlardan sonra vatandaş ağlıyor" dedi.


Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu ise " Karşılıklı görüştük daha önceki eleştirilere karşılık açıklamalar da bulunduk" dedi.


Kılıçdaroğlu 128 milyar doları sordu!


Bir yandan görüşmede geçen konuşmalar ortaya çıkmışken en fazla gündemde yer edinen 128 milyar dolar nerede sorusunu kılıçdaroğlu Merkez Bankası başkanına yöneltti. 
Kavcıoğlu ise rezerv konusunda dövüz pozisyon açığının 208 milyar dolardan 157 milyar dolara kadar indiğini ve rezervlerden veya Merkez Bankası işlemlerinden karşılandığını belirtti. Kısa ve öz olarak reel sektörün döviz açığının kapatıldığını belirtti.