İspanya'nın Tarragona şehrinde, elektronik mağazalara giderek oyuncu dizüstü bilgisayarlarına gizli bir şekilde madencilik yazılımı yükleyen çiftin tutuklandığı açıklandı. İsimleri belirtilmeyen 33 yaşındaki şüphelilerin MediaMarkt ve El Corte Ingles mağazalarında 16 ayrı bilgisayara, Nicehash madencilik yazılımı yükledikleri ve Anydesk uzaktan erişim yazılımının da yüklü olduğu açıklandı.


Madencilik yazılımlarını sizlerinde bildiği gibi, kripto para çıkarmak adına bütün sistem özelliklerini kullanır. Özellikle ekran kartlarında ciddi bir yük bindireceği için eskime ve yıpranma başlar. MediMarkt çalışanları ise mağazada yer alan ve bekleme modundaki dizüstü bilgisayarın tam kapasitede çalıştıklarını ve çok fazla ısındıklarını fark etti. Ardından incelemeler yapıldı ve yapılan oyun ortaya çıktı.


Biri oyalarken, diğeri yükleme yaptı

media


Güvenlik kamera kayıtlarına bakıldığında kurnaz kripto madencilerinin tek tek bilgisayarlara nasıl yazılım yükledikleri ortaya çıktı. Kadın, mağaza çalışanlarının yanına giderek satın aldığı bilgisayarı açmasını istiyor. Mağaza personellerinin dikkati dağılıyor. O sırada şüpheli ise USB sürücüsünü bilgisayarlara takarak programları yüklüyor.


Güvenlik kameralarında çiftin üç kez ziyaret ettikleri ortaya çıktı. Polis ise kısa süre içerisinde çifti yakalayarak tüm cihazlarına el koydu.