Halk, ülkenin eskilerinin anısına düzenlenen törenler ile beraber 11 gün boyuncu hiçbir şekilde mutluluk belirtisi göstermemesi gerekiyor. Marketlere bile gitmek yasak.


Kuzey Kore'de akıllara şaşkınlık getiren bir yasak gündeme geldi. Ülkede mutluluk belirtisi göstermek yasaklandı.

Kuzey Koreliler, eski lider Kim Jong Il'in ölümünün 10’uncu yıl dönümü nedeniyle 11 gün boyunca gülmek veya alkol almaktan men edildi.

11 GÜNLÜK YAS DÖNEMİ


Hükümet yetkilileri, Kuzey Kore Kim Jong Il'in ölümünü anıldığı zamanda halka herhangi bir mutluluk belirtisi göstermemelerini emretti.

Buna göre Kuzey Kore’de “11 günlük yas dönemi” başlamış oldu…

Kuzeydoğu sınır kenti Sinuiju'dan bir Koreli yasakla ilgili, “Yas döneminde alkol almamalıyız, gülmemeliyiz veya boş zaman aktivitelerine katılmamalıyız.” dedi.


MARKET ALIŞVERİŞİ BİLE YASAK


Adı belirtilmeyen kişi, 17 Aralık'ta market alışverişine gitmesine izin verilmediğini de sözlerine ekleyerek “Geçmişte yas döneminde içki içerken veya sarhoşken yakalanan birçok kişi tutuklandı ve ideolojik suçlu muamelesi gördü. Onlar götürüldü ve bir daha asla görülmediler. Yas sırasında ailenden biri ölse bile, yüksek sesle ağlamana izin verilmiyor ve cenaze bu süre bittikten sonra çıkarılmalı. İnsanlar yas dönemine girerlerse kendi doğum günlerini de kutlayamazlar.” dedi.


17 YILLIK BASKICI YÖNETİM


Ülkeyi 17 yıl boyunca baskıcı bir diktatörlükle yöneten Kim Jong Il, 17 Aralık 2011'de 69 yaşında kalp krizinden öldü.

Kim Jong Il için her yıl düzenlenen yas süresi genellikle 10 gün iken, bu yıl “ölümünün onuncu yıldönümü” de eklenerek, 11 güne çıkarıldı.

Kim Jong-un, Kim Jong Il'in üçüncü ve en küçük oğlu… Kore lideri, 2011'de babasının ölümüyle iktidara geldi.