Sağlık Bakanlığı’nın ‘covid19.sağlik.gov.tr’ internet sitesi üzerinden günlük koronavirüs vaka sayıları paylaşılmaya devam ediliyor. En son paylaşılan verilere göre, son 24 saatte 362 bin 217 Kovid-19 testi yapıldı. 203 kişi yaşamını yitirdi ve 30 bin 709 kişinin testi pozitif çıktı. İyileşenlerin sayısı ise 26 bin 461 olarak kayda geçti.

Vaka sayıları dışında aşı sonuçlarına baktığımız zaman Türkiye’de bugüne kadar uygulanan toplam aşı sayısı 113 milyon 418 bin 257’ye yükseldi. 18 yaş üstü ikinci doz aşı uygulayanların oranı yüzde 75,60 olarak görünürken, birinci doz aşı yapanların oranı ise yüzde 88,18 oldu. Son 24 saatte 234 bin 957 doz aşı uygulandı. Aşının uygulandığı en yüksek ve en düşük 10 il sıralaması ise şöyle;

Aşı uygulanan en yüksek ve en düşük iller

En az iki doz aşı uygulayanların olduğu en yüksek 10 il sırasıyla; Kırklareli, Muğla, Ordu, Amasya, Çanakkale, Eskişehir, Osmaniye, Edirne, Balıkesir ve Burdur.

En az iki doz aşı uygulayanların en düşük olduğu iller ise; Şanlıurfa, Batman, Diyarbakır, Muş, Mardin, Siirt, Bitlis, Bingöl, Ağrı ve Bayburt.

Son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda ‘Günlük vaka sayımız bir süredir 30 binin üzerinde seyrediyor. Şartlar göz önünde bulundurulursa, daha da yükselmesi ihtimali var. Maskenin gerekli olduğu ortamları biliyoruz, maskeyi hayatımızdan çıkarmayalım. Sosyal mesafe kuralına dikkat edelim. Aşılarımızı mutlaka olalım’ ifadelerine yer verdi.