Kıyafetlere Monte Edilecek Mini Güneş Santralleri

Doğaya duyarlı enerji kaynakları arayışı kapsamında her yıl kullanımı daha da artan enerji santrallerinin en minik hali geliştirildi. Antalya’da bulunan Türk firmasıCW Enerji Mühendislik Ticaret ve Sanayi AŞ, tarafından geliştirilen bu santraller sayesinde açık alanda çokça zaman geçiren kişiler elektronik aletlerini ini santraller sayesinde kolayca şarj edebilecek.

Cep Telefonu ve Tabletler İçin Şarj Kolaylığı

Açık arazide çalışan ya da yerleşim yerleri dışında zaman geçirmeyi tercih eden kişiler için cep telefonu ve diğer elektronik aletleri şarj etmek önemli bir problem olabilir. Bu problemin giderilmesi ihtiyacından yola çıkılarak mini elektrik santrallerinin kullanımı fikri ortaya çıkmıştır. Fikir üzerinde çalışan mühendisler ceket, mont, tişört, plaj havlusu gibi tekstil ürünlerine monte edilen mini santrallerin üreteceği enerjinin şarj ihtiyacını karşılayacağı bu sistemi geliştirmişlerdir. 

Mini elektrik santrallerini kıyafetlerine ve aksesuarlarına monte ettirenler doğada yürürken, sahilde güneşlenirken telefon ve tabletlerini otomatik olarak şarj edebilecek. Ürün güneş panelleri ile aynı mantıkla çalışıyor. Sadece paneller daha esnek ve minik hale getirilmiş halde bulunuyor.

Mini Elektrik Santralleri Powerbank ile Aynı Fiyatlarda

Üretilen mini elektrik santrallerinin maliyeti de oldukça düşük. Bir powerbank ile aynı fiyatlarda olan bu ürünler daha sonra elektriğe ihtiyaç duymadığı için çok daha ekonomik kabul ediliyor. Güneş enerjisinin tükenmez ve temiz bir kaynak olduğu düşünüldüğünde bu ürünler kullanıcıların bütçelerine olduğu kadar doğal dengeye de katkı sağlayacak.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan’ın yaptığı açıklamaya göre mini elektrik santrallerinin fiyatları 100 TL civarından başlıyor. Powerbank gibi herkesin satın alabileceği bu ürünler ömür boyu kullanılabilecek özellikte. Küçük ve esnek olmaları sayesinde kolay taşınabiliyorlar. Bir mini santralle günde birkaç kez cihaz şarj edilebiliyor. Güneşe çıkıldığı anda santrale enerji yüklemesi başlıyor.

Yurt Dışına İhraç Edilecek

Tarık Sarvan mini elektrik santralleri için yurt dışından yoğun talep geldiğini belirtiyor. Özellikle üçüncü dünya ülkelerinde sık sık elektrik kesintisi yaşandığı için insanların cihazlarını şarj edebilecekleri enerjiyi kendilerinin üretmesinin önemli bir konfor olacağı öngörülüyor. Şirketin yurt dışı partnerleriyle işbirliği yapılarak ihracata başlanacak.