Kanser aşısı çok uzun yıllardan beridir çalışmaları sürdürülen bir tedavi tekniği ve faz 2 denemelerine geçildi. Çağın vebası olarak nitelendirilen kanser hastalığı için Almanya’da yer alan biyoteknoloji firması BioNTech deneyi üzerinde çalıştıkları kalın bağırsak (kolon) kanserinin Faz 2 aşamasına geçtiklerini ilan etti.

Deneye katılan 200 bireyin kabul ettiği durum kanserin kemoterapi ya da cerrahi olarak aldıkları tedavisinden sonra tekrardan ortaya çıkmasını engellemek üzere BNT122’nin etkisinin araştırılması çalışması içerisindedir.

Aşının şuan ki çalışmaları kolon kanseri üzerine olsa da cilt kanseri ve diğer kanser türlerinde de sırası ile deneylerine başlanması planlanıyor.

Firmadan gelen açılmaya göre aşı mRNA teknolojisi üzerine üretilmiştir ve BNT122 olarak adlandırılan bu aşının faz 2 aşamasına geçilerek araştırma süreci devam etmektedir.

Deneye Katılan 200 Kişi Var!

Deneye katılan Almanya, Belçika, İspanya ve Amerika’dan toplamda 200 kişi katılım sağlamış durumda. Her biri kanser öyküsüne sahip olup ya cerrahi tedavi ya da kemoterapi almış kişilerden oluşmaktadır. Aşıdaki firmanın hedefi de aşı sayesinde bireylerin kanserlerinin tekrar ortaya çıkıp çıkmayacağına bakmaktır.