İŞKUR’dan 130 Bin Kişilik Açık Pozisyon İlanı

Ülkemizdeki işsizlik oranlarının yüksek seyrettiği malum. İş arayan milyonlara Türkiye İş Kurumu’nun yeni ilanları umut oluyor. Son açılan ilanlarla hem mavi yakalılar hem de beyaz yakalılar için pozisyonlar bulunuyor. İlanlarda ekli listelerdedepolama, imalat, toptan ve perakendeticaret, konaklama ve yiyecek içecek hizmetleri, inşaat, ulaştırma gibi sektörlerdeki işler bulunuyor.

En Çok Alım Sağlık Sektöründe Olacak

Hızlı şekilde istihdam sağlanmak üzere açılan açık iş ilanlarında sağlık sektöründeki işlerin ağırlıkta olduğu görülüyor. Pandemi şartlarında da diğer sektörlerde iş alımları azalmış ancak sağlık sektöründeki ihtiyaçlar nedeniyle istihdam artarak devam etmişti.

Pandemi döneminde sağlık sektöründen sonra en çok alım yapılan sektörler ise bina inşaatı, konaklama, perakende ticaret, tekstil, ve giyim eşyaları imalatı gibi alanlar olarak tespit edildi. İŞKUR ilanlarındaki alım yapılacak pozisyonlara bakıldığında önümüzdeki dönemde de bu alanlarda işe girişlerin olacağı görülüyor.

Hangi Alanlarda Alım Yapılacak?

Kurumun verdiği yeni ilanlar iş bulmak için İŞKUR’a başvuranları sevindirdi. İlanlarda kendilerine uygun pozisyon olup olmadığını anlamak için araştırma yapanlar için listelerden bazı örnekler verilebilir. Acil tıp teknisyeni, akaryakıt satış elemanı, aşçı, bankada müşteri temsilcisi, ayakkabı imalatçısı, bekçi, bilgisayar donanım, teknoloji teknikeri, kaynakçı, bilgisayar kurulum bakım elemanı, ahşap boyama elemanı,çağrı merkezi müşteri temsilcisi, beden işçisi, gıda mühendisi ve teknikeri, tekstilde kalite kontrolcü, makine mühendisi, konfeksiyon işçisi, lojistik elemanı, makineci (dikiş) elemanı, mekanik bakım onarımcısı,ön muhasebeci gibi mesleklerde eğitim almış olanlar ilanlarda bulunan açık pozisyonlar için başvuru yapabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Verilerine Göre Pandemi Dönemi

İŞKUR’un da katkılarıyla ülkemizdeki işsizlik oranları düşürülmeye çalışılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sigortalılık verilerine göre zorlu geçen pandemi döneminde işe giren kişi sayısı 1.9 milyon oldu. Bu sayının büyük bir kısmı özel sektörde gerçekleşti. İşe giren kişilerin 8/10 oranındaki kısmı için sigorta girişi yapıldı.  Pandemi döneminde çalışmaya ara vermek zorunda kalan çalışanlara verilen kısa çalışma ödeneğinden yararlanan kişi sayısı ise3.8 milyon oldu.

Önümüzdeki dönemde açık iş ilanlarının artacağı tahmin ediliyor.