Ülkemizdeki dolar kurundaki ciddi bir artış bütün dünya kamuoyunun gündeminde yer aldı.Açıkça Türkiye piyasasını çok ciddi şekilde inceleyen İngiliz ekonomistlerin tüm gözleri döviz kurundaki hareketliliğe kaymıştı.


Elbette bu isimlerinde başında yer alan ise Lodra merkezli uluslararası yatırım kuruluşu Bleebay'in yönetici olan Timothy Ash oluyor.


Ash, ülkemizde ki durumu inceledikten sonra Türk Lirası'nın değerinde kritik bir noktada olduğumuzu öne sürerek Merkez Bankası'nın dolar satarak duruma neden müdahale etmediğini ve ülkemizin neden IMF'den borç almadığını sorgulamaya başladı.


Twitter hesabı üzerinden buna dair paylaşım yapan ekonomist, paylaşımları ise şu şekilde;


"FAİZ ARTIMIYORLARSA DOLAR SATSINLAR"


"Anlamadığım şey, niçin yine döviz satarak müdahale etmedikleri. Bu yöntemin sorunu nihai olarak çözmeyip Merkez Bankası'nı sadece negatif faiz oranı bölgesine daha derin şekilde ittiğini bilsem de; eğer faiz artırmak istemiyorlarsa, TL'ye istikrar kazandırmak için en azından bir miktar dövizi kullanabilirler. Türk Lirası için herhangi bir çapa kalmamış gibi görünüyor.

"IMF'DEN BORÇ ALINMIYORSA GERİYE NE KALIYOR"


Eğer Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırma yetkisi yoksa ve döviz rezervlerinin yeterliliği sınırlıysa, IMF yoksa, o zaman geriye ne kalıyor?"

ingilzi