Türkiye'de sağlık çalışanları uzun zamandır yaşamış olduğu ve çözüme yönelik hareket edilmeyen sorunlar, ek olarak uzun nöbet sonrası ölüm haberleri artık son nokta oldu. Bu durumda endişelerini dile getiren tarih profesörü İlber Ortaylı bir açıklama yaparak ücretler başta olmak üzere birçok soruna değindi.


Pandemi sürecinde ülkemizde çok fazla fedakarlık yapan ve can kurtaran sağlık çalışanları oldukça zor çalışma şartları ile yeniden gündeme çıktı. Bu çalışma şartları kapsamında maaş ve çalışma saatleri gibi çalışanlara yansıyan muameleler dahil. Kısa süre önce bir sağlık çalışanı 36 saat nöbet tutmuş ve dönüşte yorgunluktan kaza yapıp hayatını kaybetmişti. Doktor Rümeysa Verin Şena bu olay üzerine sosyal medya üzerinde büyük tepkiye neden olmuştu. Şimdi ise Ortaylı'dan tepki geldi.

Ülkemizin başta gelen tarihçilerinden Ortaylı, sosyal medya üzerinden bir paylaşım yaparak sağlık sektöründe çalışanların ciddi sıkıntılar çektiğini dile getirdi. Türk sağlık çalışanlarının çok zor şartlar altında çalıştığını ve buna rağmen düşük maaş bile aldıklarını belirtti. Açıklamalarında ayrıca "yakında sağlık çalışanı kalmayacak" dedi.


"Doktor, hemşire dövmeleri devam etmekte"


Ortaylı, basında da yer alan açıklamasını sosyal medya üzerinden paylaştı. 36 saat nöbet tutan ve hayatını kaybeden ile tehlikeler atlatmış olan doktorların haberlerini belirtti. Daha önceleri de birçok sağlık çalışanı ölümden döndü ve öldü şeklinde açıklmalar yaptı. Sabrın artık taştığını ifade etti.