Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve beraberindeki heyet, Atatürk’ün ebedi istirahatgâhı Anıtkabir’i ziyaret etti. Heyet, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Atatürk’ün mozolesine geldi. Şahin’in mozoleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçen Vali Şahin, Anıtkabir Şeref Defteri’ne özetle şunları yazdı.

64

ANKARALILAR İÇİN BAYRAM GÜNÜDÜR

“Her 27 Aralık günü, biz Ankaralılar için bir bayram günüdür. Hürriyet ve istiklal sevdalısı aziz milletimizin, bundan 102 yıl önce Dikmen sırtlarında yaktığı özgürlük ve bağımsızlık meşalesi, yurdumuzun semasını ilelebet aydınlatacaktır. Modern Türkiye’nin ve modern Türk kentinin timsali olarak çağdaşlaşmada öncü rolü üstlenen Ankara, aradan geçen 102 yılda ülkemizin ve milletimizin büyüklüğüne yaraşır muazzam bir gelişme kaydederek tüm dünyaya örnek bir başkent olmuştur” yazdı.

KEKLİKPINARI’NDA SEYMEN GÖSTERİSİ

Atatürk’ün 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelişinde ilk karşılanma noktası olan Dikmen Keklikpınarı’ndaki kutlama töreninde Seymenler gösteri sundu. Ankara Garı’ndan Ulus Atatürk Heykeli’ne doğru 27 Aralık kortej yürüyüşü düzenlenirken, Ulus’ta da Seymen gösterileri yapıldı. 102 yıl önce Seymen Alayı’nda yer alan Seymenler ve Bacı Erenler de geleneksel kıyafetleriyle törenlerde temsil edildi. Seymenler ve Bacı Erenler, Türklerin yeniden diriliş törenini sembolize etti.