"Toplu iş sözleşmesi kapsamında demokratik bir temsil henüz bulunmuyor, işçilerin daha kapsamlı bir şekilde temsil edilebilmesi adına, işçilerin yanı sıra emeklilerin de bu komisyonda bir temsilcisinin olması gerekiyor"


Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, asgari ücret hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Asgari ücret tespit komisyonunda emekli temsilcilerinin de katılmaları ve zam oranlarının emekliler için de gerektiğini vurguladı. Bunların yanı sıra en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini söylerken, "Bu yıl ne olursa olsun zam konusunda cömert bir hareket sergileyin" şeklinde açıklama yaptı.


Son gelen haberlere göre Arslan, asgari ücret tespit komisyonunda işçi adına tek Türk-İş katıldığını belirterek, diğer işçi temsilcilerinin de dışarıda kaldığını söyleyerek "Komisyonda ülkemizin de en büyük toplu iş sözleşmesi yapıldığını ve demokratik bir temsil yapısı henüz yok" dedi. Uzun lafın kısası olarak Memur emeklilerine toplu sözleşme zammı yansıtıldığı gibi asgari ücret zammı da diğer emeklilere yansıtılmalıdır. En düşük emekli aylığı mutlaka asgari ücret seviyesinde olmalı.

Mahmut Arslan: "İstihdamsız büyüyoruz"


Arslan, sözlerinde ülkemizin üretim ve ihracatının daha fazla geliştiğini ancak buna rağmen istihdamsız bir büyümenin gerçekleştiğini belirtti. Ek olarak gerek duyulursa ihracatı yavaşlatıp iç piyasadaki fiyatların kontrol edilmesi gerektiği ifade edildi.