Virüslere yönelik en hassas organımız gözlerimiz olurken, virüsün bulaşmasında da büyük önem taşıyor. 2 yıldır hayatımızda yer alan koronavirüs hakkında her gün bir yeni haber ile karşılaşıyoruz.


Açıkça mutasyona uğrayan virüsün belirtileri ile bulaşma şekilleri farklılık gösterebiliyor. Kayseri Şehir Hastanesi Göz Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Mustafa Ataş, gözyaşında da virüsün tespit edildiğini ifade ederek,   "Koronavirüs solunum yolu ile bulaşıyor fakat gözün dış zarlarında da bu enzimler bulunmuş" dedi.

korona-3
GÖZYAŞINDA VİRÜS 


Ataş yaptığı açıklamada, gözyaşında da virüs tespit edildiğini söyleyerek, "Koronavirüs ilk çıktıktan sonra gözyaşında olup olmadığı ile ilgili çalışmalar yapıldı. Gözyaşında da koronavirüs tespit edildi. Fakat bu tespit edilen korona virüsün ne kadar bulaştırıcı olduğu kestirmek mümkün değil ama dikkatli olmak gerekiyor.


"TEMAS SONRASI ELLER YIKANMALI"


Özellikle göz yaşarmasından sonra ellerimizi gözlerimize değdiğimiz zaman ellerimiz ile başka yere, ağzımıza ya da dilimize temas ettirmememiz gerekiyor. Gözyaşımıza temas ettikten sonra mutlaka ellerimizi yıkamamız gerekiyor. Bu konuda çocukları da uyarmamız gerekiyor. Çünkü çocuklar bu konuya çok dikkat etmeyebiliyor. Sadece gözyaşımıza değil, öksürdükten, hapşırdıktan ya da diğer salgılarımızı yaptıktan sonra mutlaka ellerimizi yıkamamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.