Arama motoru alanındaki başarısını akıllı telefon sektörüne de taşımak için çalışmalarını sürdüren Google, şu sıralar ekim ayında vitrine çıkardığı kendi üretimi Tensor işlemcisinden güç alan Pixel 6 serisi ile gündemde. Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta yayınlanan Aralık ayı güvenlik güncellemesinin ardından internete girememe başta olmak üzere çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalan seri, kısa süre önce gelen bilgilere göre yeni bir problemlerle boğuşuyor.

Google Pixel 6 serisinde iki özellik devre dışı bırakıldı


Pixel 6 serisi, ilk çıkış yaptığı günden özellikle şarj hızları konusunda kullanıcılarda olumlu bir izlenim bırakmadı. Bunlara bir de aralık ayı güncellemesinin ardından yukarıda bahsettiğimiz sorunlar eklenince Google’ın başı epey bir ağrıdı. Ancak şirketin güncelleme nedeniyle oluşan sorunları çözmek için yoğun mesai harcadığını da belirtelim.

Süreç bu şekilde ilerlerken, yakın zamanda Google’ın Pixel 6 modellerine özgü iki popüler özelliği devre dışı bıraktığı ortaya çıktı. Bir şirket çalışanının destek forumunda açıkladığı bu durum sonrası doğal olarak kullanıcıların tepkisi büyük ölçüde arttı.
Google tarafından benim için beklet ve çağrı tarama özellikleri devre dışı bırakıldı. Şu an için neden böyle bir karar alındığı net bir şekilde açıklanmasa da, çalışanının yaptığı açıklamalardan bu kararda aralık ayı güncellemesinin ardından ortaya çıkan bir hatanın etkili olduğunu anlayabiliyoruz. Öte yandan söz konusu özelliklerin ne zaman aktif edileceği ise bilinmiyor.

Google çalışanının destek forumunda yaptığı açıklama:

Aralık Android güncellemesindeki bir hatanın ışığında, Android S Aralık QPR sürümünde (örn. SQ1D.211205.016.A4) çalışan Pixel 6 cihazlarında Benim İçin Beklet ve Çağrı Tarama özelliklerini devre dışı bırakma kararı aldık. Söz konusu özellikler temel sorunları çözene kadar kullanılamayacaktır. Bizlere hatayı bildiren kullanıcılara teşekkür ederiz.