Google Haritalar, uzun süredir A noktasından B noktasına gitmenin birçok alternatif yollarını karşımıza çıkaran bir gizmet görevini görmüştü. Hem masaüstü hemde mobil uygulamalarda hizmetin sadece bir bilgi paneli olması farklı konum ile işletmeler arasındaki verileri görmemize olanak sağlamıyordu yada zorlaştırıyordu diyebiliriz.


Google, listeler arasında yer alan geçişi daha basit bir hale getirmek için yeni özelliğini test ettiğini duyurdu. Google Haritalar şimdilik, seçmiş olduğunuz konumu veya işletmeyi ekranın alt kısmındaki bir bölmeye taşıdığını ve bu özelliği ise 'Alta sabitle' düğmesi ile üstlendiğini belirtelim.


Google Haritalar, yeni özelliğiyle kullanışa önem veriyor


Google Haritalar yeni özelliğiyle MacOS‘taki Dock ya da Windows‘taki Görev Çubuğu gibi, yerleştirilmiş tüm öğeler arasında gezinmeyi mümkün kılıyor. Bu noktada öğelerden bir tanesinin üzerine tıklayarak ilgili öğeyi kolayca açma seçeneğine sahip oluyorsunuz.


Google‘ın bu butonu akıllı telefon ya da tabletlere getireceği konusunda net bir bilgi yer almıyor. Bu noktada Google Haritalar web sürümüne özel olarak da çıkma imkanı var. Ancak şirket henüz konu hakkında resmi bir açıklamada bulunmadı. Şu anda ilgili özellik ilk test aşamalarında yer alıyor. Çünkü oldukça sınırlı bir kullanıcı grubuna açılmış durumda.

Farklı konumlar ve işletmeler hakkında geçiş yapmak Google Haritalar‘ın en hantal kullanım örneklerinden birisini oluşturuyordu. Bu sebeple orada yapılacak herhangi bir yenilik kullanıcılar tarafından memnuniyetle karşılanır. Bu noktada aynı anda birden fazla bilgi kartının ekrana gelmesi de oldukça kullanışlı bir seçenek sunacaktır.

Google, Haritalar uygulaması için çeşitli iyileştirmeler de sunuyor. Bu noktada şirket, Android için yeni bir arama widget’ını son zamanlarda ortaya çıkardı.