Facebook, içerik üreticiler için pro modu başlattı. Facebook Reels'in de 2022 yılında geleceği açıklandı.


Facebook, içerik üreticilerin ayrı bir sayfaya gerek kalmadan para kazanmasına imkan sağlayacak Pro modu tanıttı.

Meta'nın içerik üretilerine 1 milyar dolar değerinde bir yatırımı kapsamında bu özellik ABD'deki kişilerin erişimine açılıyor.


Pro mod ile birlikte, kişiler Facebook'ta daha önce sayfalara özgü bir şekilde araçları şahsi profillerinde kullanacaklar. Bu araçların asıl önemlisi ise Reels Play bonus kısmı oluyor. İçerik üreticileri ayda 35 bin dolar kadar gelir elde edebilecek. Ancak programa her isteyen kişi katılamıyor. Meta uygun profilleri kendisi seçiyor ve dahil ediyor..


Facebook hesapları, kapsamlı analiz yapabilecek


Profesyonel mod ile içerik üreticiler toplam paylaşım, tepki ve yorum sayısını görebilecekler. Ayrıca zaman içindeki takipçi artışlarının analizine de erişebilecekler. Şu ana kadar Facebook sayfalarına özgü olan bu özellikler yeni dönemde profillere de açılacak.


İçerik üretici olarak profilinizi Profesyonel moda geçirdiğinizde paylaşımlarınızı kimin görebileceğini kontrol edebileceksiniz. Ancak eski dönemden farklı olarak, herkes sizi takip edebilecek ve genel içeriklerinizi ana sayfada görebilecek. Sadece arkadaşlarınızla paylaşmayı tercih ettiğiniz gönderilerde ise değişiklik olmayacak. Bunlar her zamanki gibi arkadaşlarınıza özel kalacak.

Meta, yayınladığı blog paylaşımı ile Profesyonel modu ABD’de kullanıma sunduğunu duyurdu. Önümüzdeki yıl ise EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) ülkelerine genişleteceği bilgisini paylaştı.

Facebook Reels, EMEA bölgesine açılıyor


Meta, TikTok’a rakip olarak geliştirdiği Instagram Reels özelliğini Eylül ayında Facebook uygulamasına entegre etti. İlk başta ABD’deki iOS ve Android kullanıcıları Facebook’ta Reels videosu paylaşma imkânına sahip olurken; şirket bu işlevi 2022 yılında EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) ülkelerinde kullanıma sunacağını duyurdu.

Facebook Reels özelliği ile kullanıcılar platforma entegre edilen birbirinden farklı müziklere, seslere ve efektlere erişebilecekler. Oluşturulan videolar hem Facebook Haber Kaynağı’nda hem de gruplarda gözükecek. Ayrıca doğrudan ilgili videonun sayfasından içerik üreticinin hesabına ulaşmak da mümkün olacak.