Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiği 2022 asgari ücret zammı için il toplantı bugün yapılacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in Başkanlığı'nda yapılacak olan toplantıda işçi tarafını Türk-İş temsil edecek, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek ve iki tarafta masada olacak.

AK Parti hükümet döneminin en yüksek zammı beklenirken toplantıdan önce ilk açıklama, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'dan geldi.

"TEKLİF YÜZDE 36'DAN AZ OLMAMALI"


Ergün Atalay yaptığı açıklamada geçtiğimiz günlerde gelen yüzde 36 zammın vergi, ceza ve harç fiyatlarını arttırdığını ve bu zamların enflasyona yakın olduğunu ifade etti ve masaya bu oranın altında bir teklif ile gelinmemesi gerektiğini söyledi.

Atalay, "Yüzde 36,2'lik yeniden değerleme oranı gerçek enflasyona kısmen de olsa daha yakın. Bizim kafamızda tabii ki bir rakam var ve onu talep edeceğiz. Ancak hükümet de masaya yeniden değerleme oranının altında bir zam teklifiyle gelmemeli.” dedi.

para

"19 YILIN EN YÜKSEK ZAMMI"

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan taptığı açıklamada "İnşallah 19 yıllık dönemde ortaya koymuş olduğumuz asgari ücret zammının en üst seviyede belirlendiği bir zam olacağını buradan ifade edebilirim." ifadelerini kullanmıştı.

BEKLENTİ 3 BİN 500 - 4 BİN 500 TL ARASINDA

2021'de asgari ücrete yapılan yüzde 21,56'lık zamla asgari ücret 2 bin 825'liraya çıkmıştı.

Ekonomik sıkıntıların baş gösterdiği bu dönemde ise asgari ücretin 2022 yılında en az yüzde 24 artışla 3 bin 500 lira, en çok yüzde 59 artışla 4 bin 500 lira aralığında olması bekleniyor.