Zayıflamak için hepimiz diyet ve spor yapmamız gerektiğini biliyoruz. Bu yaptığımız diyetlere ilave olarak tüketeceğimiz bitki çayları vardır.

Kilo vermek belirli bir zaman almaktadır. Bazı ürünler bu süreci kısaltabilir. Bu ürünler arasında en etkili zayıflatan bitki çayları oldukça revaçtadır. Bazı çaylar metabolizmayı hızlandırarak daha çabuk yağ yakmamıza yardımcı olur. Bazıları da ödem atmamızı sağlayarak kilo vermemize yardımcı olur. Her bitkinin vücuda etkileri farklıdır. Şimdi size en etkili bitki çaylarından bahsetmek istiyoruz.

Yeşil Çayın Zayıflatıcı Özellikleri

Tüm diyet listelerinin olmazsa olmazı olan çaylar arasında ilk sırayı alır. Yeşil çay içeriğinde bulunan kafein ile metabolizmayı hızlandırır ve içeriğinde bulunan antioksidan ile yağ yakımını kolaylaştırır. 

Tüm zayıflatıcı çaylar arasında yeşil çayın zayıflatıcı özellikleri çok etkilidir. Yeşil çayın yağ yakıcı özelliğinin yanında tokluk hissi yaratması kilo vermede çok etkilidir. Uzmanlar normal çay yerine yeşil çay tüketmenin daha faydalı olduğunu belirtmişlerdir. Fakat yeşil çay tüketim limitiniz 2 bardak olarak sınırlandırılmalıdır. Çünkü tüm bitki çaylarında olduğu gibi yeşil çayı da günde 2 bardak tüketmek yeterlidir. Yeşil çayın içeriğinde kafein bulunur. Bu yüzden çok fazla tüketilmesi sorun yaratabilir.

Yeşil çay düzenli içildiğinde kilo vermede etkili olduğu pek çok araştırma sonuncunda görülmüştür. Bu yüzden uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Yeşil çay zayıflamanın dışında kan basıncını ayarlar, bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirim düzenini sağlar.

Beyaz Çayın Mucizevi Etkisi

Doktorların kilo vermek isteyenlere son zamanlarda en fazla tavsiye ettiği çaylar arasındadır. Beyaz çayın mucizevi etkisi konusunda araştırma yapan dünyaca ünlü kalp doktoru Mehmet Öz beyaz çayı hastalarına önermektedir.

Ülkemizde yeni benimsenmeye başlanan beyaz çay hakkında söylenen etkilerinden dolayı en etkili çaylar arasındadır. Beyaz çayın ne büyük mucizesi vücudumuza aldığımız gıdalardan gelen yağların vücudumuzda depolanmasını engeller. Yanı daha açıklayıcı ve detaylı anlatacak olursak şunu söyleyebiliriz. Beyaza çayın içerisinde bulunan polifenollerin yağ oluşumunu önleyerek vücutta yağ birikimini önler.

Metabolizma Hızlandıran Mate Çayı

Zayıflama çayları arasında en etkili çaylar arasındadır. Metabolizma hızlandırıcı çaylar arasında olan mate çayı en az yeşil çay kadar bilinir. Pek çok zayıflama çayı karışımı arasında da kullanılan mate çayı en bilinen etkili zayıflama çayları arasındadır. Mate çayı vücuttan ödem atılmasını sağlayarak metabolizmayı uyarır, harekete geçirir ve enerji verir. Mate çayı içerisinde de aynı yeşil çayda olduğu gibi kafein bulunur. Mate çayında kafeinden başka kafeik asit türevleri, teobramin, flavanoidler olmak üzere saponinler ve ayrıca nitirit glikozitler bulunur. Aynı zamanda idrar söktürücü özelliği ile zayıflama çayı dışında da vücuda yarar sağlamaktadır.

Her Derde Deva Maydanoz Çayı

Maydanozun çok yararlı bir ot olduğunu hepimiz biliriz. Salatalarımızda, yemeklerimizde kullandığımız maydanoz çayı çok etkili bir zayıflama çayıdır. Ödem attırıcı maydanoz çayı her derde deva bir çay olmakla bilinir.

Maydanoz çayının zayıflamaya etkisi doğrudan olmasa da etkisi tartışılmazdır. Çünkü maydanoz çayı vücutta bulunan ödem ve toksinleri hızlıca vücuttan uzaklaştırır. Bu sayede vermenizi sağlayacak detoks etkisi yaratır. Vücudun temizlenmesine yardımcı olur.

Maydanoz çayı C vitamini deposudur ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Ayrıca karaciğer problemlerinizi de yardımcı olur. Limon ile birlikte kür halinde kullanıldığında karaciğer yağlanmasını giderir.  Bilindiği üzere kilo almanın sebebi karaciğerden de kaynaklanabilir.