Et, balık, süt, peynir ve süzme peynir gibi hayvansal ürünlerin protein açısından zengin olduğunu hepimiz biliyoruz. Bitkisel protein kaynaklarının aksine, amino asitlerin tümünü içerirler ve emilimleri kolay olduğu için yeterli protein miktarını elde etmek kolaydır.

Ancak son zamanlarda özellikle Birleşmiş Milletler, hayvancılığı su kullanımı, karbondioksit emisyonları ve nehirlerin ve toprağın kirliliği nedeniyle gezegene yönelik en ciddi tehditlerden biri olarak kabul ediyor. Ayrıca ne kadar az özellikle kırmızı et yerseniz, kalp sorunları, yüksek tansiyon, diyabet, obezite ve kanser riskiniz o kadar düşük olur.

Et kötüdür demiyoruz; demir, fosfor, B vitaminleri, kalsiyum ve diğer mikro elementler açısından çok zengin bir gıdadır. Ancak sağlığınız için uzmanlar, tüketimini haftada 2 kez ile sınırlamanızı tavsiye ediyor.

100 gramında 36 gram protein içeren en popüler alternatiflerden biri olan soya, henüz tam anlamıyla keşfedilmiş değil. Araştırmalara göre, soya alerjiye neden olabilir ve aşırı tüketilirse tiroid, hormon ve sindirim sorunlarına neden olabilir, ancak bu kesin değildir.

Soya haricinde hayatınızı kolaylaştırmak için en yüksek protein içeriğine sahip, metabolizmayı hızlandırdığı kanıtlanmış 9 bitkisel gıdayı derledik:

YER FISTIĞI
100 gram fıstık 26 gram kadar protein içerir ve bu miktar çoğu insan için günlük alınması gereken miktarın neredeyse yarısıdır. Ortalama bir insanın kg başına 0.8-1 gr protein tüketmesi gerekir.

Yer fıstığı, doymamış yağlar açısından zengin olduğu için de faydalıdır. Saçın, cildin ve üreme sağlığını desteklerler. Fıstıklarda ve fıstık ezmelerinde dikakt edilmesi gereken ana şey, bileşimlerinin doğal olmasıdır.

BADEM
Tüm veganların sağlığını koruyan bir başka kuru yemiş bademdir. İçerdiği çok miktarda magnezyum ile kalp sağlığını korurlar ve manganez ile diyabeti önlemede etkilidirler. Ayrıca içeriğindeki E vitamini, yaşlanma sürecini yavaşlatır.

100 gram bademde 18.6 gram protein vardır ve onlarla yapılan unlu mamüller protein açısından zengin bir öğün için yeterli olabilir.FASULYE
Hazırlanması neredeyse bir gün süren fasulyeler çoğumuz için nadir tüketilenler arasındadır. Ancak, 100 gram fasulye 21 gram bitki bazlı protein içerir, bu nedenle tüm önyargılarınızı bir kenara bırakmaya ve denemeye değer.