Devletin emeklilik sistemi üzerinde ki yapmış olduğu değişiklikler tam gaz devam etmekte. Bunların en başında yer alan ise TES olarak ifade edilen Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası oluyor. Bu sistem ile beraber çalışmakta olan kişilerin hakları korunuyor. Hazırda olan sistemde çalışanlar sadece bir kısmı kıdem tazminatı alabilmekte. Kalan kısım ise belli sebeplerden dolayı bu tazminatı almıyor yada alamıyor. Tamamlayıcı emeklilik sigortası ile beraber bu gibi olumsuz durumların önüne geçilecek ve tüm çalışanlar hakkını tam olarak alabilecek.


TES Nedir? Ne Zaman Başlıyor?


TES (Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası) 1 Ocak 2022 gününden itibaren aktif olarak başlıyor. Bütün özel sektörde çalışanlar da bu sistemden faydalanabilecek. İşçilerin hazır kıdem tazminat hakları olduğu gibi korunmaya devam edecek ve herhangi bir kayıp yaşanmayacak.


Sizlerinde bildiği gibi daha önceden BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) kullanılmaktaydı. Bu sistem de çalışanlardan kesilen tutar ile beraber devlet desteği yer alıyordu. Yeni sistem olan TES ile beraber bundan böyle işverenden de %3 oranında pay  alınacağı açıklandı. Böylelikle çalışan kişinin fon hesabında birikmiş olacak.


Asgari ücretli bir kişi için tam 25 yıl çalıştıktan sonra 566 TL günümüz parasına göre ek ödeme alabilecek. Maaş tutarına göre elbette tutarlar değişecek.

60 Yaşına gelmeden çekilebilir!


TES kapsamında birikmiş olan parayı 60 yaşını doldurmadan belli şartlar ile çekebileceksiniz. Bu şartlar ise şöyle sınıflandırılmış durumda;

  • Tek bir evlilik yapmış
  • Tek bir kerelik işsiz kalınması
  • Ağır bir hastalık durumunun söz konusu olması


Yukarıda saydığımız üç sebepten birisi için başvuru yapan bireyler birikmiş olan parayı çekebilecekler. 


566 TL’ye kadar ek ödeme imkanı!


Bu sistem ile beraber bugünün hesaplanmasına göre 566 TL'ye dek ek ödeme alabileceksiniz. Emeklilik maaşlarının yanı sıra 566 TL ek maaş yatacak.