Emeklilere Banka Promosyonu Şartları Nelerdir ?Emeklilere verilen banka promosyonu  2017 yılından bu yana  uygulanmaktadır. Bu uygulama sayesinde emekli olan vatandaşlarımız için ek kazanç imkanı oluşmuş oldu.


 SGK ile birlikte bu yapılan işbirliği sayesinde emekli olan vatandaş emekli maaşını 3 sene boyunca aynı bankadan çekeceğini taahhüt ederek bankadan bununla ilgili promosyon alıyor. Bankaların ödeyeceği bupromosyon tutarı her banka için farklılık göstermektedir. Bu durumla ilgili ödenecek olan minimum tutar emekli olan kişinin maaş miktarı göz önünde bulundurularak 500 liradan başlayarak 1750 liraya kadar ulaşabilmektedir.

Bankalar Emeklilere Ne Kadar Promosyon Ödüyor ?

2021 yılı içinde en yüksek promosyon veren bankaların başında maksimum promosyon tutarı 1750 lira olacak şekilde AKBANK ve YAPIKREDİ bankaları gelmektedir.

Bunun dışında TEB, QNB FİNANSBANK bankalarının maksimum tutarları 1600 liradır.

GARANTİ BBVA bankasının maksimum tutarı 1500 liradır. İŞ BANKASI, DENİZBANK, İNG bankalarının maksimum ödeme tutarı 1000 liradır.

FİBABANKASI, HALKBANK, VAKIF BANKASI, ZİRAAT BANKASININ ise maksimum promosyon tutarı 750 liradır.

Görüldüğü üzere özel bankaların vermiş olduğu promosyon tutarı devlet bankalarının tutarlarından çok daha fazladır.

Banka Promosyonuna Nasıl Başvurabiliriz ?


 Emekli maaşını başka bankaya taşımak isteyen kişiler kimlikleriyle birlikte şubeye giderek başvurularını yapabilirler. Yeni emekli olan SGK veya Bağkur emeklileri ise E-Devlet yada SGK müdürlüklerinden tahsis talep ve beyan taahhüt belgesinde geçmek istediği bankayı seçerek geçiş sağlayabilirler. Bunun dışında bazı bankaların mobil uygulamalarından yada internet şubesini kullanarak da banka şubesine gitmeye gerek kalmadan geçiş sağlamak mümkündür.


 Emekli maaşıyla geçinmekte zorluk çeken vatandaşlar için 3 senede bir alınan bu promosyon bir nebzede olsa fayda sağlamaktadır. Durum böyle olunca emekli olan kişiler hangi banka daha çok verir diye bankalarla tek tek görüşüp kendilerine en uygun olan bankayla 36 aylık anlaşma yapmakta. Bazı bankalar promosyonun yanı sıra ek faydalar sağlamaktadır.

Örneğin Garanti BBVA bankası yanında getireceğiniz her bir ek emekli için +150 lira ödeme sağlarken Şekerbank 1000 lira kart alışverişine +200 lira bonus veriyor. TEB Bankası en az faturalarda 2 otomatik ödeme talimatı verene kart başvurusu yapıp market ve sağlıkla ilgili harcama yapan müşterilere 300 liraya kadar indirim sağlamaktadır.