Emekli aylıklarına yönelik önemli bir açıklama duyuruldu. Türkiye Emekliler Derneği olarak bilinen TÜED, emeklilerin aylığının hesaplanmasında artık gösterge sistemine geçiş yapılmasını ve hazırda yüzde 35 olarak uygulanan alt sınır aylık bağlama oranının tam olarak yüzde 70’e kadar yükseltilmesini talep etti.

TÜED genel başkanı Kazım Ergün bir açıklama yaparak, hazırda olan emekli aylığı hesaplama sisteminin yanlış olduğu ve tüm emeklilerin mağdur edildiğini belirtti.

Açıklamalarına devam eden Ergün, 2000 yılından önceki çalışanların net asgari ücret üstünde bir aylık aldığını belirterek, geçmişte 4447 ile 5510 sayılı kanun düzenlemelerinde asgari aylık bağlama oranlarının yarı yarıya düşürüldüğünü belirtti. 

Bunun sonucunda ise emekli aylıklarıda doğru bir şekilde azalış kaydetti. Bugün asgari ücret üzerinden SGK prim ödeyen çalışan işçilerin emeklilik döneminde çok daha az ücret aldıklarını ifade etti. Emekli aylığı hesaplamalarında yüzde 35 olarak uygulanan alt sınırın yüzde 70 e çıkarılmasının gerekliliği vurgulandı.

“Birçok emekli 1500 lira ile geçinmekte zorlanıyor”

Ergün açıklamalarına devam ederken, emekli aylığı oranının mutlaka yüzde 35’den yüzde 70’e kadar çıkarılması ve emekli vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini vurguladı.

Günümüzde emekli olan vatandaşların asgari ücret altında maaş aldıklarını ve yaşadığımız yüksek enflasyon oranıyla günümüz şartlarında geçinmenin zorluklarına da değinildi.

Eğer mevzuat yenilenir ve oran %70 e kadar çıkarılırsa emeklilerin yüzünü güldürecek müjdeyi sizlere tekrardan aktaracağız.